
Święcenie pokarmów odbywa się w Wielką Sobotę. Przygotujemy w ten dzień święconkę, którą umieszczamy w udekorowanym serwetką i bukszpanem koszyczku. Produkty, które znajdą się w nim nie są przypadkowe. Oto co powinniśmy umieścić w wielkanocnym koszyczku.
Jajka
Na Wielkanoc przygotowujemy pisanki. Są to jajka ugotowane na twardo, a następnie pomalowane farbkami lub zabarwione naturalnie pisanki produktami, które mamy w kuchni.

Pisanki są bardzo ważne, gdyś symbolizują one nowe życie. Nie powinno ich zabraknąć w naszej święconce.
Wędlina
W koszyczku wielkanocnym umieszczamy również wędlinę lub kiełbasę. Jest ona symbolem baranka i dostatku. Niegdyś mięso było luksusem i jedzono je bardzo rzadko. Dlatego jest to dobra wróżba, która ma zapewnić nam dobrobyt.

Chrzan
Chrzan w naszej święconce ma zapewnić nam siłę oraz zdrowie. Jest on naturalnym antybiotykiem i niegdyś stosowany był jako lekarstwo. Wiele osób na Wielkanoc przygotowuje ćwikłę z chrzanem i właśnie ją umieszcza w koszyczku.

Chleb
Chleb ma bardzo głębokie korzenie w chrześcijaństwie i jest symbolem pomyślności, dostatku i dobrobytu. Jego obecność w święconce ma sprawić, że nigdy nam go nie zabraknie.

Babka wielkanocna
W Polsce istnieje tradycja pieczenia babki na Wielkanoc. Tradycyjnie umieszcza się ją również w koszyczku ze święconką. Na Wielkanoc możemy dodatkowo upiec małą babkę właśnie do koszyczka.

Babka jest symbolem kunsztu, dlatego też powinna być pieczona samodzielnie przez gospodynię domu.
Sól i pieprz
Sól chroni przed zepsuciem – jest naturalnym konserwantem. Symbolizuje proste, moralne życie w zgodzie z jego sensem. Kiedyś wierzono również, że odstrasza ona zło. Do koszyczka wkładamy zarówno pieprz i sól, które razem symbolizują gorzkie zioła, którymi dawniej chroniono produkty przed zepsuciem.

Baranek wielkanocny
To symbol łagodności, a jednocześnie pokory. Baranek ma głęboko zakorzenioną w Biblii symbolikę.

Inne produkty w koszyku wielkanocnym
Do święconki dodajemy również inne produkty, które często uzależnione są lokalna tradycją lub naszymi rodzinnymi zwyczajami.
