Jakie drzwi wybrać?

Kategoria: Wnętrza
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2016-03-02 / Aktualizacja: 2020-04-28

Jeśli zamierzasz kupić nowe drzwi do mieszkania, musisz wiedzieć, że istnieje wiele ich typów, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale i ceną oraz jakością. Jakie drzwi wybrać do mieszkania? Zobacz wszystkie ich rodzaje.

Drzwi płytowe

Są najtańsze więc i ich jakość jest dosyć słaba. Powstają na bazie ramiaka wykonanego z płyt mdf pokryte malowaną miękką płytą hdf i wypełnione tak zwanym plastrem miodu. Są bardzo mało odporne na zniszczenia, uderzenie lub lekki kopniak może zakończyć się ich zniszczeniem. Więc jeśli potrzebujesz mocniejszych drzwi, to nie jest wybór dla ciebie.

Drzwi płytowe

Niech nazwa Cię nie zmyli. Te drzwi są trochę droższe, ale również nazywają się płytowe. Baza ramiaka wykonana jest z drewna iglastego pokrytego okleiną lub lakierowaną płytą hdf. Wypełnienie to plaster miodu lub płyta wiórowa otworowa albo pełna. Dzięki temu są trochę trwalsze i trochę droższe od najtańszych drzwi płytowych.

Drzwi ramowe

Od tych drzwi zaczyna się właściwie półka premium, jeśli potrzebujesz solidnych i dobrych drziw to powinnaś na nie zwrócić uwagę. Wykonane są z pełnej płyty mdf lub kejonki drewnianej. Ich solidna i masywna konstrukcja zapewnia ich wysoką jakość.

Drzwi z drewna litego

Wykonanie z pełnego litego drewna zapewnia doskonałą jakość i długotrwałość produktu. Drzwi są bardzo efektowne, ale za to i również bardzo drogie.

Drzwi szklane

Drzwi modne, wykonane z jednej szklanej płyty. Montowane są na tradycyjnej ościeżnicy. Wyglądają efektownie, ale za to są mało bezpieczne, zwłaszcza gdy w domu są dzieci. Dlatego warto dobrze przemyśleć ich wybór. Są też również stosunkowo drogie.

Okleiny syntetyczne do drzwi

Najtańsze okleiny znajdziemy w tanich marketowych drzwiach. Są cienkie i słabej jakości. Grubsze okleiny syntetyczne w zależności od producenta mają różne nazwy i typy. Można wyróżnić okleiny gładkie, strukturalne, ryflowane, 3D, synchroniczne, PCV oraz wiele innych, jest ich duży wybór i jakość bardzo zadowalająca. Najlepsze okleiny syntetyczne to laminaty.

Okleiny naturalne

Najczęściej stosowany jest fornir różnych gatunków drzew. To cienkie płaty drewna poniżej 1mm grubości, które naklejane są na drzwi i lakierowane bezbarwnym lakierem lub zabarwiane na żądanych odcień. Jest to bardzo drogie i eleganckie wykończenie. Jednak jego jakość jest dość zbliżona do oklein syntetycznych.

Rodzaje drzwi

Drzwi przylgowe są najlepiej znane. Krawędź drzwi nie jest prosta, posiada wgłębienie nazywane przylgą. Chowa się ona w specjalnym miejscu w ościeżnicy – a reszta drzwi na nią nachodzi. Jest to bardzo popularny typ drzwi. Jeśli masz metalowe futryny i chcesz tylko wstawić nowe drzwi to musisz pamiętać, że przylga może nie pasować. W ościeżach po 1984r. w Polsce zaczęto stosować przylgi o głębokości 2.5 cm, do nich wiele drzwi można dopasować, ale starsze futryny nie nadają się do obecnych drzwi bo przylga jest zbyt mała i nawet jeśli drzwi pasują na wymiar to się po prostu nie zamkną.

Drzwi bezprzylgowe posiadają prostą krawędź. Całe skrzydło chowa się w ościeżnicy.

Drzwi przesuwne jak łatwo się domyślić zamyka się i otwiera przesuwając je wzdłuż ściany. Do tego potrzebna jest specjalna szyna prowadząca drzwi. Ich plusem jest to, że nie zajmują miejsca podczas otwierania się, więc nadają się do ciasnych pomieszczeń, w których jest jedynie miejsce by je przesunąć.

Jeśli mamy stare futryny, do których drzwi nie pasują nie musimy wcale ich wymieniać. Możemy zastosować nakładki na futryny.

Podobne artykuły