Jaki okap kuchenny wybrać?

Kuchnia Data publikacji: 2019-11-28 / Aktualizacja: 2020-07-06

Okap kuchenny jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Kuchnia jest pomieszczeniem, które wymaga odpowiedniej wentylacji, zwłaszcza podczas gotowania. Okap kuchenny zapewnia nam utrzymać kuchnię czystą i pozbyć się z niej oparów, które powstają podczas smażenia i gotowania. Zapobiega dzięki temu powstawaniu wilgoci, unoszeniu się w powietrzu nieprzyjemnych zapachów, a także osadzaniu się tłustych plam na meblach, ścianach czy suficie.

Jest również istotny z punktu widzenia naszego zdrowia. Brud, który osadza się w naszej kuchni gdy nie mamy w niej okapu staje się idealnym miejscem do rozwoju mikroorganizmów, w tym bakterii i grzybów. Ich obecność negatywnie wpływa na stan naszego zdrowia.

Okapy kuchenne, które pamiętamy z początków ich obecności w naszych domach diametralnie różnią się od designerskich dzieł sztuki, które dzisiaj możemy zamontować w naszej kuchni. Mamy szeroki wybór okapów, również pod względem ich funkcji i montażu. Okapy kuchenne do zabudowy świetnie sprawdzą się w kuchniach zamawianych na wymiar, gdzie mamy możliwość ukrycia ich w meblach. Dzisiaj bardzo modne są wyspy kuchenne i umieszczanie na nich płyty grzewczej. Również to przewidzieli producenci wprowadzając do swojej oferty okapy wyspowe. Wystarczy spojrzeć choćby na ofertę Kakto.pl sklep AGD by przekonać się jak duży wybór dzisiaj mamy i w zasadzie każdy znajdzie coś idealnie pasującego do jego kuchni.

Okapy kominowe

Okapy kominowe montuje się bezpośrednio do ściany. Posiadają one komin maskujący przewód łączący okap z szybem wentylacyjnym. Są to modele stosunkowo tanie i proste w montażu, które zapewniają prawidłową wentylację w naszej kuchni. Pomagają usunąć z niej wilgoć, ale również zapachy podczas gotowania czy smażenia.

Okapy podszafkowe

Okapy podszafkowe są skonstruowane w ten sposób by można było je zamontować pod szafkami kuchennymi, które znajdują się nad płytą grzewczą. Mają smukłą budowę i świetnie sprawdzą się we wnętrzach gdzie nie ma możliwości zamontowania innego okapu i podłączenia go do wentylacji.

Okap ten może pracować bez podłączenia do wentylacji, dlatego bardzo ważnym jego elementem jest filtr, który wyłapuje zanieczyszczenia z powietrza, jak i cząsteczki tłuszczu. Można znaleźć filtry filcowe, które co jakiś czas należy wymieniać, lub aluminiowe, które można czyścić samemu, więc posłużą nam na dłużej. Bardzo dobrze gdy okap posiada też filtr węglowy, bo ten usuwa z powietrza nieprzyjemne zapachy.

Różne modele okapów podszafkowych możesz zobaczyć na stronie https://www.kakto.pl/agd-do-zabudowy/okapy/podszafkowe. Nie jesteśmy jednak zdani na porównanie oferty jedynie w Internecie. Każdy z okapów możemy zobaczyć na żywo w jednym z 300 sklepów Kato w Polsce. Jeśli zdecydujemy się zakup przez Internet otrzymamy również darmowy transport co też jest ważne przy sporych rozmiarów urządzeniach AGD.

Okapy teleskopowe

Okapy teleskopowe nawiązują do wcześniej wspomnianych okapów szafkowych. Nazywane są również szufladowymi. Montuje się je również pod szafką, ale zbudowane są w taki sposób, że część wysuwa się jak szuflada. Dzięki temu zajmują mniej miejsca, a możemy rozłożyć je całkowicie dopiero podczas gotowania.

Okap ten również może pracować jako pochłaniacz lub wyciąg. Oznacza to, że może być podłączony do kanału wentylacyjnego, ale nie musi. Oczywiście skuteczniej będzie działał jako wyciąg, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, również możemy z niego korzystać pamiętając wtedy o roli, jaką pełnią filtry.

Okapy wyspowe

Okapy wyspowe montowane są bezpośrednio do sufitu. Wiele z nich wygląda naprawdę designersko i mogą pracować jako pochłaniacz lub wyciąg. Dlatego jeśli planujesz wyspę kuchenną, a na niej płytę grzewczą to również nie będziesz mieć problemu z dobraniem do niej okapu.

Okapy kuchenne do zabudowy

Okapy do zabudowy świetnie sprawdzą się jeśli chcemy zachować spójny wygląd kuchni i decydujemy się na inne urządzenia AGD do zabudowy, jak na przykład piekarnik, mikrofalówka czy lodówka. Wtedy okap kuchenny stanowi integralną cześć naszych mebli kuchennych.

W tym przypadku warto jednak rozejrzeć się za modelem, który chcemy kupić jeszcze przed wykonaniem mebli. Następnie przedstawić model stolarzowi, tak by mieć pewność, że będzie pasował do wykonanych mebli. Okapy te będą posiadały standardowe wymiary na 60 cm szerokości i 90 cm szerokości. Jednak musimy pamiętać o tym, że muszą zgrać się z położeniem płyty grzewczej i oczywiście w zależności od wybranej szerokości mieć odpowiednią ilość miejsca w zabudowie. Dlatego konsultacja ze stolarzem jest jak najbardziej wskazana.

Zobacz różne modele na stronie https://www.kakto.pl/agd-do-zabudowy/okapy.

Podobne artykuły