Jak zrobić masę solną

Kategoria: DIY Parenting
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2016-08-20 / Aktualizacja: 2022-03-30

Masa solna to genialny pomysł na zabawę z dziećmi. Na pewno znamy ją z lekcji plastyki w szkole, dzisiaj już jest nieco rzadziej stosowana. Nie zmienia to faktu, że jest fajnym i tanim sposobem na zapewnienie rozrywki dla dzieci. Twoje pociechy mogą z masy solnej przygotować dowolne kształty, a następnie po utwardzeniu jej mogą je nawet pomalować. Dzięki temu stworzą swoje własne dekoracje do pokoju oraz rozwiną swoje zdolności manualne. Dlatego jeśli zastanawiasz się jak zrobić masę solną to u nas znajdziesz na to odpowiedź :)

Masa solna jest nie tylko tania, można ją również bardzo łatwo zrobić, a następnie ozdobić zwykłymi farbkami plakatowymi. Możesz też ją wyklejać np. bibuła czy kolorowym papierem. Nawet pomalowanie jej zwykłymi mazakami nie jest takie trudne.

Czego będziemy potrzebować?

  • plastikowa miska
  • szklanka mąki
  • szklanka soli
  • pół szklanki wody

Taka porcja w zupełności wystarczy do zabawy dla jednego dziecka. Jeśli jednak dzieci jest więcej wystarczy po prostu podwoić liczbę składników :)

Jak przygotować masę solną?

Przygotowanie jest bardzo proste, do miski wsyp mąkę i sól. Dobrze je ze sobą wymieszaj na sucho. Następnie powoli dodawaj wodę cały czas mieszając ciasto. Trzeba ją ugniatać tak długo, aż masa będzie jednolita i gładka. Musi być trochę jak plastelina – gdy zacznie się rozrywać dodaj trochę wody, a gdy będzie zbyt kleista dodawaj trochę mąki i soli w takiej samej ilości.

Możesz też zrobić masę solną w różnych kolorach dodając podczas jej wyrabiania różnych barwników spożywczych.

Wypiekanie masy solnej

Gdy figurki będą już gotowe najlepiej jest rozgrzać piekarnik do 75 stopni i włożyć do niego figurki. Niestety nie powiemy Ci jak długo trzeba je trzymać bo wszystko zależy od wielkości figurki i użytego ciasta. Obserwuj masę aby nie zdążyła się przypiec ani mocno zrumienić. Gdy lekko zacznie się rumienić jest już pewnie gotowa. Jeśli przetrzymasz ją zbyt długo może popękać.

Podobne artykuły