Jak zapłacić za przejazd autostradą A2 i A4 przez telefon: e-TOLL PL BILET

Motoryzacja Data publikacji: 07 stycznia 2022

Obecnie za przejazd autostradą A2 Konin – Stryków i A4 – Wrocław – Sośnica płacimy kupując specjalny e-bilet w aplikacji e-TOLL PL BILET. Bilet można również zakupić na stacji Orlen. Lepiej pamiętać o jego zakupieniu, gdyż przejazd autostradą bez niego wiąże się z karą.

Aplikacja e-TOLL PL BILET – Instrukcja krok po kroku

Kiedy kupić bilet na autostradę?

Bilet należy kupić jeszcze przed wjazdem na autostradę. Bilet można kupić nawet 60 dni przed planowanym przejazdem. Mamy więc dużo czasu, aby się zastanowić. Bilet ważny jest przez 48 godzin od czasu przejazdu, który wybierzemy. Dlatego jest też spory margines błędu, gdyby na przykład zepsuł nam się samochodów. Trzeba jednak pamiętać, że w momencie wjazdu na autostradę bilet musi być aktualny. Pamiętaj również o tym, że bilet również można zwrócić.

Pamiętajcie, aby zachować e-billet, który w razie kontroli będzie potrzebny. Dlatego nie usuwajcie aplikacji. W razie wypadku możecie również wydrukować e-bilet. Na koniec po zakupie można pobrać go w formacie PDF.

Jak pobrać aplikację e-TOLL PL BILET?

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić jest pobranie aplikacji e-TOLL P BILETL. Dostępna jest ona zarówno na telefony z systemem Android oraz iOS. Wystarczy wejść do sklepu Play lub AppStore i wpisać nazwę szukanej aplikacji. Następnie instalujemy ją na swoim telefonie.

Zwróćcie uwagę, aby pobrać prawidłową aplikację. Musimy pobrać aplikację e-TOLL PL BILET, a nie samo e-TOLL PL. Ta druga aplikacja skierowana jest do biznesowych użytkowników, którzy zajmują się transportem.

Tej aplikacji nie należy pobierać – jest ona skierowana do użytkowników biznesowych

Jak korzystać z aplikacji e-TOLL PL BILET?

Gdy aplikacja zostanie już pobrana na nasz telefon musimy ją uruchomić. Pierwszą rzeczą, którą ujrzymy po otwarciu nowo zainstalowanej aplikacji jest jej regulamin. Jeśli chcemy skorzystać z aplikacji musimy go zaakceptować. Zrobimy to dotykając niebieskiego przycisku „Akceptuj”.

Po zaakceptowaniu regulaminu aplikacji uruchomi się okno główne, na którym wybrać możemy spośród czterech opcji. Pierwsza z nich znajduje się w prawym górnym rogu. Jest to „kółko zębate”, które przenosi nas do ustawień. W nich możemy zmienić język aplikacji.

Druga opcja umożliwia nam zakup biletu „Kup e-bilet autostradowy„, a trzecia pozwala zobaczyć zakupione przez nas bilety „Zakupione e-bilety„.

Zakup biletu autostradowego w aplikacji e-TOLL PL BILET

Aby zakupić bilet na przejazd autostradą wybieramy opcję „Kup e-bilet autostradowy„. Teraz wybieramy autostradę, którą będziemy podróżować.

  1. A2 – Konin – Stryków
  2. A4 – Bielany Wrocławskie – Sośnica

Po wybraniu autostrady musimy wprowadzić dane pojazdu, którym będziemy podróżować. Wpisujemy numer rejestracyjny, wybieramy również kategorię pojazdu (od niej zależna jest cena) oraz kraj, w którym pojazd jest zarejestrowany. Po wprowadzeniu danych dotykamy przycisku „Dalej”, który znajduje się na dole ekranu.

W kolejnym kroku wybieramy, w którym miejscu zaczniemy podróż autostradą i gdzie ją zakończymy. Wybieramy również od kiedy bilet ma być ważny. Ważny będzie od wybranej daty przez 48 godzin. Następnie podajemy orientacyjną godzinę podróży.

Jeśli nie jesteśmy pewni miejsca wjazdu na autostradę oraz końca jazdy autostradą, to lepiej zastanowić się nad tym przed wyjazdem. Możemy skorzystać ze strony: https://etoll.gov.pl/lekkie/kalkulator-trasy/wyznacz-trase. Możemy również skorzystać z Google Maps.

Przykładowe wypełnienie. Warto zwrócić uwagę, że przy cenie biletu zobaczymy informację, do kiedy jest ważny. Jest to 48 godzin od daty, którą podaliśmy. Pamiętajcie, aby nie wybrać zbyt późnej godziny. Na autostradzie powinniście się zjawić po godzinie, którą ustawicie, a nie przed nią.

Przed nami już ostatni krok, czyli podsumowanie. Zobaczymy całą informację o tym, jaki bilet zakupimy. Jeśli wszystko się zgadza możemy użyć opcji „Opłać e-bilet„.

Następnie wybieramy jedną z opcji płatności. Możemy wybrać kartę płatniczą lub BLIK.

Po prawidłowym dokonaniu transakcji zobaczymy o tym komunikat. Możemy teraz przejść do szczegółów e-biletu lub wrócić do menu głównego.

Podgląd zakupionego e-biletu

W każdej chwili możemy zobaczyć bilet, który zakupiliśmy. Wystarczy tym razem w menu głównym wybrać opcję „Zakupione e-bilety„. Zobaczymy tam szczegóły naszego biletu i jego ważność. Tutaj również możemy pobrać bilet w formacie PDF lub zwrócić e-bilet.

Ile wynosi kara za brak e-biletu?

Kara za brak e-biletu autostradowego wynosi 500 zł. Musimy ją zapłacić w ciągu 14 dni, a że ją otrzymamy możemy być pewni, gdyż przejazdu kontroluje system monitoringu kontrolujący numery rejestracyjne pojazdów i sprawdzający, czy posiada ona aktywny e-bilet.

Jeśli karę zapłacimy w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania, wtedy zostaje ona obniżona do 400 zł. Jeśli natomiast w ciągu 3 dni od zakończenia przejazdu opłacimy e-bilet, wtedy kara zostanie anulowana.

Pamiętajcie o tym, że karze podlegamy również wtedy, gdy przejdziemy autostrada w czasie, gdy bilet już nie obowiązuje, albo jego ważność jeszcze się nie zaczęła. Mimo, że był kupiony.

Kontrolować e-bilety mogą również policjanci, czy ITD. Wtedy mogą nałożyć na nas mandat karny w wysokości 500 zł, jeśli nie będziemy posiadać ważnego e-biletu.

Co zrobić, gdy przejedziemy autostradą bez ważnego e-biletu?

Pamiętajmy o tym, że kara zostanie anulowana, jeśli w ciągu 3 dni od zakończonego przejazdu wykupimy e-bilet. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej, jak najszybciej wybrać się na stację benzynową, aby zakupić bilet lub pobrać aplikację i kupić go w aplikacji. Wtedy zapłacimy tylko za przejazd, a nie poniesiemy kosztu kary, który jest dość wysoki.

Podobne artykuły