Jak wyczyścić żelazko

DIY Data publikacji: 28 października 2018

Jak wyczyścić żelazko? Dzisiaj powiemy Ci wszystko co o czyszczeniu żelazka musisz wiedzieć. Dzięki temu Twoje żelazko posłuży Ci na długo i zawsze będzie w pełni sprawne. Warto bowiem o nie dbać, nie jest to rzecz tania, dlatego warto aby jak najlepiej nam służyło przez długi czas. Tym bardziej, że czyszczenie żelazka wcale nie jest trudne i dbanie o nie nie zajmuje wiele czasu.

Jak wyczyścić żelazko

Zanim przejdziemy do domowych sposobów czyszczenia żelazka, zacznijmy od tego co o dbaniu o nie mówią sami producenci w instrukcji obsługi. Po pierwsze, przed wlaniem do niego wody powinniśmy sprawdzić jej twardość, albo dla bezpieczeństwa używać wody destylowanej. Dzięki temu urządzenie nie zniszczy się od osadów z kamienia, które mogłyby powstać ze zwykłej wody z kranu. Wielu producentów zastrzega też by nie wlewać do zbiorniczka na wodę perfum, octu, krochmalu, środków do usuwania kamienia czy ułatwiających prasowanie, ani wody odwapnionej chemicznie.

Czyszczenie stopy żelazka

Co jakiś czas należy wyczyścić stopę żelazka. Aby to zrobić należy opróżnić zbiorniczek na wodę i za pomocą wilgotnej szmatki i środka czyszczącego, który nie zawiera środków ściernych, wyczyść stopę żelazka. Dokładnie zwróć uwagę na to czym czyścić żelazko bo łatwo jest je zarysować. Wiele żelazek zawiera funkcję Calc-Clean, która oczyszcza go z wapnia. Jeśli korzystasz ze zwykłej wody z kranu i jest ona twarda, staraj się co dwa tygodnie korzystać z tej funkcji. Jak to zrobić dowiesz się z instrukcji swojego żelazka.

Jeśli nie wiesz czym czyścić żelazko, możesz kupić dedykowane środki do tego przeznaczone. Przykładowo do stopy żelazka można kupić specjalne sztyfty, którymi wystarczy przetrzeć żelazko. Tak samo kupimy dedykowane środki do usuwania osadów z kamienia i rozpuszczania nalotów nawet ze starego kamienia.

Przedstawimy Wam jeszcze kilka innych domowych sposobów na czyszczenie żelazka. Pamiętajcie jednak aby być z nimi ostrożnymi. Na pewno nie korzystajcie ze sposobów, które wykorzystują materiały ścierne np. ziarna soli.

Czyszczenie stopy żelazka za pomocą octu

W wielu instrukcjach od żelazek znajduje się zapis by nie wlewać octu do pojemnika na wodę, ale my tego nie zrobimy. Po prostu przetrzemy stopę żelazka octem. Pamiętaj tylko aby była ona ciepła, ale nie GORĄCA! Dzięki temu usuniesz osady z kamienia, ale również doczyścisz stopę żelazka z innych zabrudzeń. Oczywiście pamiętamy o odłączeniu urządzenia z prądu. Niektórzy zalecają dodanie do octu sody oczyszczonej, ale pamiętaj, gdy nie będzie ona dobrze rozpuszczona, będzie miała właściwości ścierne, a nie chcemy zniszczyć naszego żelazka!

Stopę żelazka można też myć za pomocą wody i niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. Nie ma on właściwości ściernych bo zniszczyłby nasze naczynia. Do tego dobrze usuwa różne osady, ale nie używajmy go za dużo, aby mocno się nie spienił. Takie działanie jednak nie pomoże gdy przypalimy stopę np. prasując na zbyt wysokiej temperaturze. Można wtedy spróbować zrobić to Cifem, da sobie radę, ale stopa na pewno delikatnie się porysuje. Można również wypróbować jeszcze jeden domowy sposób.

Jak wyczyścić przypalone żelazko

Przygotuj sobie deskę do pieczenia, a następnie połóż na niej papier do pieczenia. Posyp go solą i przeprasuj przypalonym żelazkiem. Musi być ono rozgrzane. Czy porysujesz stopę żelazka? Jest takie ryzyko, wszystko zależy od jej jakości. Ale lepsze to niż przypalone żelazko, którym nie możesz prasować. Na koniec wypłucz sól ze stopy. Również należy pamiętać by wyłączyć funkcję pary, a jeśli żelazko ma teflonową stopę to lepiej sobie ten sposób darować bo może skończyć się dla niej bardzo źle.

Przy przypalonej stopie żelazka możesz jeszcze raz wypróbować sposób ze ściereczką nasączoną w occie. W wielu przypadkach podobno pomaga, tutaj dla pogłębienia efektu czyszczenia możesz rozpuścić w occie trochę sody oczyszczonej. W tym celu ocet powinien być lekko podgrzany.

Jeśli nie jesteście pewni co do skuteczności żadnego z domowych sposobów polecam Wam kupienie odpowiedniego preparatu do czyszczenia stopy żelazka. Dobrze sprawdzają się właśnie sztyfty. Wiele osób poleca też środek meljo (odtłuszczacz uniwersalny). Ma on duże właściwości odtłuszczające i odplamiające. Możesz więc wykorzystywać go w swojej kuchni do czyszcenia kuchenki, piekarnika, grilla, okapu czy właśnie przypalonego żelazka. Podobno jest ciężko go dostać i najlepiej szukać go na Allegro.

Patyczki do uszu

Są bardzo przydatne podczas czyszczenia otworów w stopie żelazka, którymi wydobywa się para. Również może na nich osadzać się kamień. Wtedy patyczek wystarczy namoczyć w occie i dokładnie przetrzeć wszystkie otwory w stopie.

Czyszczenie zbiornika na wodę octem

Można to zrobić za pomocą octu mieszając go 1:1 z wodą i używając funkcji pary, która w ten sposób usunie kamień, albo specjalnych środków do odkamieniania żelazka. Pamiętaj jednak by przed użyciem octu sprawdzić w instrukcji czy czasem producent tego nie zabronił. W takim wypadku stracimy gwarancję gdy coś się stanie. Może on z czasem usztywnić i skruszyć gumowe uszczelki czy przewody znajdujące się wewnątrz żelazka.

Czyszczenie wosku i substancji oleistych z żelazka

W przypadku takiego tupu zabrudzeń sposób na ich wyczyszczenie jest prosty. Rozłóż gazetę na desce do prasowania, a następnie dobrze rozgrzanym żelazkiem przeprasuj ją. Wosk czy olej odklei się do żelazka by przywrzeć do dobrze chłonnej gazety. Dzięki temu bez większego problemu stanie się ona znów czysta.

Pamiętaj jednak o tym by o żelazko dbać, a nie będziesz musiała stosować tych metod. Stosuj wodę destylowaną aby wyeliminować osady z kamienia. Wyłączaj żelazko gdy je odkładasz, uważaj na to jakie tkaniny prasujesz i dopieraj do nich odpowiednia temperaturę. Wykonuj czynności czyszczące, które zalecają w instrukcji producenci.

Podobne artykuły