Jak wyczyścić nasze buty z soli, aby nie zniszczyły się podczas zimy

Porady Data publikacji: 18 stycznia 2016 / Aktualizacja: 2017-02-04

Zimowy czas bywa piękny, ale dość uporczywy dla tych, którzy muszą się przemieszczać. Wszyscy mówią o problemach kierowców i samochodów, a zapominamy, że zimą nie znikają chodniki, i ludzie po nich muszą także się poruszać. Ogromnym problemem pieszych jest osadzająca się sól na butach. Jak się jej pozbyć?

,

Wybrałeś się na spacer, chcąc podziwiać urokliwe widoki ośnieżonej natury? Biegłeś za autobusem? Być może wyszedłeś tylko z auta i przeszedłeś kawałek do miejsca swojej destynacji, a mimo to, po tak krótkiej styczności z chodnikiem, pozostała po tym pamiątka. Sól na butach to koszmar każdego sezonu zimowego.

Słone plamy mają tendencję do szybkiego zasychania i wnikania w głąb struktury materiału, tworzącego but. Dlatego dobrym nawykiem jest zmywanie osadu z soli na bieżąco. Możesz do tego użyć np. nawilżanej chusteczki, najlepiej, jeśli będą pozostawiać oleistą powłoczkę. To na jakiś czas wyrówna walkę buta z solą.

Jeżeli posiadasz zamszowe bądź skórzane buty, możesz oczyścić je z soli dzięki roztworowi octu z wodą w proporcji 1/3 i 2/3 szklanki. Wystarczy, że zamoczysz wacik w tym roztworze, a następnie potrzesz osolone miejsce. Następnie spłucz roztwór i pozostaw but do wyschnięcia.

Możesz wykorzystać impregnaty dedykowane butom właśnie na sezon zimowy. Znajdziesz je na pewno w sklepach obuwniczych.

Podobne artykuły