Jak usunąć ptasią kupę z lakieru

Zobacz jak usunąć ptasią kupę z lakieru. Jest to bardzo ważne. Im dłużej pozwolimy jej pozostawać na lakierze tym gorzej dla niego. Latem ptasie odchody lądujące na dachu czy masce naszego samochodu to standardowa sytuacja. Niektórzy czekają z ich usunięciem, aż oddadzą auto do myjni. Inni starają się ją usunąć od razu gdy tylko ją zauważą. To drugie podejście jest zdecydowanie lepsze, ale trzeba przy tym pamiętać by zrobić to w odpowiedni sposób. Usuwając ją niewłaściwie również możemy zaszkodzić powłoce lakierniczej naszego auta. Dzisiaj podpowiemy wam jak bezpiecznie dla lakieru usunąć ptasie odchody.

Jak usunąć ptasią kupę z lakieru

Ptasie odchody należą do jednych z najgroźniejszych dla lakieru substancji, z którymi mamy styczność latem. Nawet szczątki owadów w ogromnej liczbie pokrywające przedni zderzak i maskę po wakacyjnych wojażach nie są tak groźne jak ptasia kupa. Gdy pozostawi ją na lakierze zaczyna ona wchodzić w reakcję z jego zewnętrzną warstwą. Nie tylko go uszkadza, ale potrafi przeniknąć w głąb jeśli nie zostanie dostatecznie szybko usunięta. To natomiast może być zaczątek korozji. Dlatego warto dbać o to by usuwać ją jak najszybciej to możliwe.

Nigdy nie usuwaj ptasiej kupy z samochodu na sucho. Jeśli masz chusteczki higieniczne i planujesz ich użyć to tego nie rób. W ten sposób rozprowadzisz ją jedynie na większy obszar, na którym będzie dalej szkodliwie działać, nawet jeśli największe zabrudzenie zostało wytarte.

Jeśli macie dzieci na pewno wozicie ze sobą nawilżane chusteczki dla niemowląt. One są świetne do tego by usunąć z karoserii ptasie odchody. Neutralizują negatywne działanie tej substancji na lakier, a dzięki temu, że są wilgotne rozpuszczają ją i pozwalają dokładnie usunąć pozostałości nawet gdy zdążyły zaschnąć.

Oczywiście równie skuteczne będą środki myjące. Jeśli nie masz niczego pod ręką przyłóż ściereczkę do spryskiwaczy od szyb, zwilż ją i w ten sposób bez problemu usuniesz odchody, które pozostawił na twoim samochodzie przelatujący ptak. Skuteczna będzie też sama woda czy skorzystanie z myjki ciśnieniowej. Jeśli będziesz je wycierać uważaj tylko by nie robić tego materiałem, który może powodować mikrorysy na lakierze. Dlatego nie nadają się do tego papierowe ręczniki. Pamiętaj też o tym, że gdy lakier jest delikatny to nawet sam brud może go rysować. Gdy przyłożymy ściereczkę i zaczniemy szorować drobinki brudu zebranego z jezdni również będą pod jej wpływem się przesuwać i szkodzić lakierowi.

Jak usunąć owady z lakieru

Drugim najczęściej występującym problemem wiosną i latem są owady, które rozbiją się na masce naszego auta. Ich usunięcie jest trudne, dlatego postanowiliśmy również w tym zakresie udzielić Wam porady. Tak jak w przypadku odchodów również nie należy usuwać ich na sucho i korzystać z papierowych ręczników. Jeśli chcesz zadbać o karoserię to do jej pielęgnacji używaj miękkich ściereczek, najlepiej wykonanych z mikrofibry.

Wykorzystanie w tym celu myjki ciśnieniowej też nie jest zbyt dobrym pomysłem. Przede wszystkim nie da ona rady usunąć owadów z maski, a aby zobaczyć efekt musimy ją zbliżyć naprawdę blisko lakieru. Traktując go takim ciśnieniem możemy go uszkodzić. Myjnia automatyczna też nie da sobie z nimi rady. Część usunie na pewno, ale nie wszystkie.

Dlatego warto jest przemyśleć zakup preparatu, który służy do usuwania owadów z lakieru. Mamy wtedy pewność, że został on przygotowany w ten sposób by nie zaszkodzić powłoce lakierniczej na naszym aucie. Można je kupić już za ok. 10 zł, a butelka na pewno starczy nam na więcej niż jedno użycie.

Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy możemy też zastosować domowy sposób i stworzyć swoją mieszankę. Wymieszaj wodę z płynem do mycia naczyń w proporcjach 20:1 i przelej do butelki z atomizerem. Spryskaj karoserię i pozostaw na chwilę, a potem umyj ściereczką z mikrofibry. Najlepiej też nie robić tego w słońcu tylko postawić auto w cieniu.

Warto też przemyśleć powłokę ceramiczną lub zwykły wosk. Wtedy usuwanie takiego typu zabrudzeń z auta będzie dużo łatwiejsze. Lakier będzie też chroniony przed negatywnym działaniem np. odchodów ptaków.