10 września 2019

5 sposobów na uśpienie dziecka, które powinien poznać każdy rodzic!

Jak uśpić dziecko? To pytanie zadaje sobie wielu nowo upieczonych rodziców. Nie każdy maluch chce iść nam na rękę i zasypia zaraz po przyłożeniu główki do poduszki. Czasem pora usypiania staje się prawdziwym koszmarem. Wtedy marzymy o tym by nasza pociecha wreszcie zamknęła oczy i zasnęła. 

W takiej sytuacji młodzi rodzice sięgają po różne metody usypiania dzieci. W Internecie znajdziemy wiele porad na ten temat. Nie wszystkie są skuteczne, niektóre wręcz bardzo dziwne, ale czego się nie robi dla chwili spokoju. 

Dzisiaj zaprezentujemy Wam pięć sposobów na uśpienie malucha. Jeśli masz już dość bezsennych nocy i poranków z podkrążonymi oczami, to koniecznie je wypróbuj. 

Huśtawka do usypiania dzieci

Twoje plecy już nie wytrzymują od noszenia dziecka na rękach i kołysania podczas usypiania? Problem ten w bardzo prosty sposób można rozwiązać, a wyjściem z tej sytuacji jest huśtawka dziecięca. Zasymuluje ona ruch twoich ramion, a dziecko podczas bujania spokojnie zaśnie. 

Huśtawkę możesz zamontować na wiele sposobów, ale jednym z ciekawszych jest montaż huśtawki w suficie. Dzięki temu możemy powiesić ją w miejscu naszego relaksu i delikatnie bujać nią podczas czytania nowej książki. Prawda, że taki sposób usypiania dziecka brzmi dużo lepiej?

Jeśli myślimy o huśtawce do usypiania dziecka zwrócić musimy uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim huśtawka musi być bezpieczna, ale jednocześnie wygodna. Dlatego warto wybrać taką, która ma miękkie siedzisko oraz dodatkowe poduszki. Dzięki temu dziecko będzie czuło się komfortowo, a to ułatwi mu zaśnięcie. 

Huśtawka Art Deco to jedna z propozycji, którą warto rozważyć. Dostępna jest w wielu wzorach i kolorach obszyć. Dlatego oprócz wygody dziecka możemy dostosować ją do naszego gustu i wystroju mieszkania. Zamontowana na stałę będzie stanowiłą element wystroju dopełniając nasze wnętrze. 

Jednostajny dźwięk

Zawsze dziwiło Cię, że dziecko zasypia podczas jazdy samochodem czy w trakcie gdy ty odkurzasz mieszkanie? Chodzi o biały szum, czyli jednostajny i nie drażniący dźwięk, który działa kojąco i ułatwia zasypianie. 

Używanie odkurzacza lub suszarki tylko po to by dziecko zasnęło jest jednak dość kosztowne. Przejażdżka samochodem za każdym razem gdy dziecko powinno iść spać nie byłaby też najwygodniejszym rozwiązaniem.

Na szczęście w dzisiejszych czasach technologia sprzyja również młodym rodzicom i mamy dostęp do aplikacji na telefony, które generują biały szum i pozwalają rodzicom szybciej uśpić dziecko. Kilkugodzinne nagrania pewnych urządzeń znajdziecie też na YouTube. 

Ciasne otulenie dziecka

Dziecko spędzając kilka miesięcy w Twoim brzuchu przyzwyczaiło się do tego, że jest zwinięte i dobrze otulone. Odtworzenie tych warunków może pomóc Ci uśpić dziecko. Wystarczy zawinąć je choćby kocykiem na kształt kokonu. Pamiętaj jednak by obserwować dziecko, bo kocyk zasunięty na twarz mógłby być bardzo niebezpieczny.

Zgaś całkowicie światło

Rodzice zwykle przyzwyczajeni są do tego by zostawiać dziecku lampkę nocną włączoną. Nie jest to jednak dobry sposób. Światło hamuje wytwarzanie melatoniny, która ułatwia zasypianie. Dlatego zasypianie w jasnym pomieszczeniu może być trudniejsze, a jakość snu gorsza.

Rytuały

Wprowadzenie rytuałów ułatwia usypianie dziecka. Małe dzieci nie mają jeszcze poczucia czasu takiego jak my. Dla nich doba nie jest podzielona na godziny, ale na rytuały. To one wyznaczają dziecko pory dnia. 

Dlatego warto zaplanować rytuały, które będą odbywały się przed snem. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że to pora odpoczynku i szybciej zaśnie. Pamiętajmy tylko, że muszą one występować zawsze i w takiej samej kolejności.

Rytuałem przed snem może być kąpiel, karmienie, położenie do łóżeczka o tej samej porze. Jeśli nauczysz dziecka tych rytuałów i wieczorem będziesz stopniowo je wyciszać pozbawiając niepotrzebnych bodźców np. oglądania bajek przed snem, dziecko będzie zasypiać szybciej. 

Mamy nadzieję, że te porady będą dla Was pomocne i wiecie już jak usypiać dziecko. Warto je wypróbować i po prostu ułatwić sobie życie. Wyspani będziemy mieć więcej energii do opieki nad dzieckiem i chęci do życia. Nic bowiem tak nie psuje dnia jak nieprzespana noc. 

Materiał powstał przy współpracy z partnerem.