Planujesz remont łazienki lub urządzasz ją od początku, ale Twój budżet jest mocno ograniczony? Nic straconego. Stylowa i porządna łazienka wcale nie musi kosztować mnóstwa pieniędzy. Przygotuj się jednak na to, że trzeba będzie jej poświęcić trochę czasu. Jeśli zależy Ci na tym, by trochę zaoszczędzić, odwiedź jak najwięcej sklepów stacjonarnych i internetowych, lub skorzystaj z wyszukiwarki mebli i dekoracji FAVI.pl (https://favi.pl/).
Zakupy będą przyjemniejsze i prostsze jeśli pozbędziesz się z głowy wszystkich wcześniej wykreowanych wizji. Dzięki temu będziesz mógł puścić wodze fantazji i skomponować wymarzoną łazienkę z materiałów dostępnych na promocji lub w tańszym sklepie. Nie wszystko jednak musi pochodzić z wyprzedaży czy obniżek. Rezultat końcowy nie może przypominać nieskładnego misz-maszu.
Pierwsze zakupy można rozpocząć po wymierzeniu pomieszczenia i nakreślenia wstępnego planu. Nabycie umywalki z promocji, dla której będziesz musiał przebudowywać łazienkę, nie ma najmniejszego sensu. Dlatego przed zakupami warto wszystko zmierzyć, policzyć i sprawdzić.
Zdecydowanie nie powinno się bagatelizować prac budowlanych i przygotowawczych. Po ułożeniu nowych płytek i osadzeniu umywalki, wanny czy kabiny prysznicowej trudno będzie przeprowadzać jakiekolwiek poprawki. Jeśli przymierzasz się do remontu łazienki w mieszkaniu w bloku, zalecamy wymienić również rury kanalizacyjne włącznie z pionem. Nie ma sensu inwestować w nową łazienkę, a za trzy lata skuwać kafelki i demontować wyposażenie z powodu awarii lub wymiany instalacji w całym bloku.
Warto dobrze przemyśleć również układ poszczególnych elementów wyposażenia. Zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz wanny? A może wystarczy ci kabina prysznicowa? Ta druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza i bardziej praktyczna – zwłaszcza dla osób starszych czy w przypadku niespodziewanej kontuzji. Zamiast kupować ściankę prysznicową lub gotową kabinę możesz wybrać tańszą opcję – zasłonę z oryginalnym wzorem. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie także kompakt WC ze zbiornikiem klasycznym (tzw. Kombi WC) zamiast podtynkowego.
Najtańszym sposobem na pokrycie ścian jest tynk i farba. Kafelki możesz zamontować tylko tam, gdzie jest to naprawdę konieczne. Na przykład w ubikacji wystarczy przykleić je do ok. 1200 mm. Wysokość glazury w jednym pomieszczeniu może się różnić – płytki za wanną lub kabiną prysznicową powinny sięgać do sufitu, na ścianie z toaletą nie jest to konieczne.
Nad samą umywalką możesz po prostu przykleić lustro bez ram. Jego cena jest porównywalna lub nawet niższa od ceny glazury. Rozwiązanie to także optycznie powiększy przestrzeń i nada pomieszczeniu luksusowy charakter.
Tańsza od glazury jest także zmywalna farba. W dzisiejszych czasach produkuje się ją w błyszczącej (satynowej) i matowej wersji. Na pierwszy rzut oka nie różni się ona od zwykłej farby ściennej. Mimo swoich zalet farba zmywalna nie zastąpi jednak płytek w tych najbardziej newralgicznych miejscach (za kabiną prysznicową, za wanną i przy umywalce). Tanią i niezawodną opcją jest klasyczna farba olejna. Ma ona wprawdzie wielu przeciwników, ale w starych industrialnych pomieszczeniach, mniejszych i mało używanych łazienkach oraz podczas niskobudżetowych remontów sprawdzi się doskonale.
Jeśli chodzi o płytki ścienne, możesz sobie pozwolić na zakup tańszych modeli. W przypadku kafelek podłogowych jakość jest istotna – zdecydowanie lepiej wybrać produkt zaufanej marki. Najtańsza terakota szybko się porysuje i popęka (wystarczy, że kosmetyk wyśliźnie nam się z rąk albo pralka gwałtowniej podskoczy podczas wirowania). Podczas remontu mieszkania można rozważyć ostrożne zdjęcie dotychczasowej glazury i jej ponowne wykorzystanie. W starych kamienicach możemy się spotkać z przepięknymi kaflami z lat dwudziestych I trzydziestych. Czemu wyrzucać je na śmietnik, jeśli mogą stanowić prawdziwą ozdobę Twojej łazienki?
Jeśli chodzi o ceramikę sanitarną, czasem warto poeksperymentować. Modele o nowoczesnych kształtach kosztują tyle, co ich klasyczne warianty. Urządzając łazienkę od początku warto wybrać umywalkę, muszlę i bidet z tej samej serii.
Umywalka, muszla klozetowa, wanna i brodzik należą do akcesoriów dostępnych cenowo i nie wymagają żadnych specjalnych ulepszeń czy modyfikacji. Najtańszym dostępnym na rynku modelem wanny jest ta wykonana ze stali i pokryta emalią. W sprzedaży są również droższe opcje – z litego marmuru. Te jednak nie mieszczą się w kategoriach niskobudżetowego remontu łazienki.
Wybierając wyposażenie łazienki możesz śmiało sięgać po produkty z niższej półki. W takiej sytuacji nie możesz wprawdzie oczekiwać ponadprzeciętnej jakości, ale przy odpowiedniej konserwacji przedmioty te będą Ci służyć nawet kilkanaście lat.