Jak sprawdzić przez Internet ile mamy punktów karnych?

Motoryzacja Data publikacji: 04 lutego 2021 / Aktualizacja: 2022-07-16

Jak sprawdzić ile punktów karnych mamy na swoim koncie? Jeśli nie skończyliśmy jeszcze 20. roku życia wtedy otrzymanie 20 punktów karnych może oznaczać dla nas utratę prawa jazdy. W przypadku kierowców starszych są to 24 punkty karne, które maksymalnie możemy otrzymać w przeciągu roku. Dlatego warto uważać, zwłaszcza gdy mamy już ich trochę na koncie, a można dostać je za wiele wykroczeń.

Powstaje jednak pytanie – ile punktów karnych mamy i jak to sprawdzić? Możemy oczywiście udać się na komendę policji i tam dowiedzieć się ile punktów karnych udało nam się zgromadzić. Wygodniej jest jednak zrobić to przez Internet.

Sprawdzenie punktów karnych przez Internet

Punkty karne możemy sprawdzić na stronie rządowej gov.pl. Dzięki systemowi CEPiK2.0 możemy otrzymać dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców.

Pamiętaj o tym, że punkty możesz sprawdzić jedynie na swoim koncie. Nie możesz sprawdzić ile punktów ma inna osoba.

Aby sprawdzić punkty karne przez internet wchodzimy na stronę gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne i klikamy „Sprawdź swoje punkty karne”.

Po kliknięciu zostaniemy przekierowani do profilu zaufanego. Musimy zalogować się na niego przez swoje dane do logowania lub za pomocą banku. Jeśli nie mamy profilu zaufanego musimy założyć go, jeśli chcemy sprawdzić punkty karne.

Po zalogowaniu się przez profil zaufany zostaniemy automatycznie przekierowaniu do wniosku o uzyskanie informacji o punktach karnych. Jedyne co musimy zrobić to podpisać go podpisem zaufanym.

Po podpisaniu wniosku od razu zostaniemy przekieorwani na stronę Ministerstwa Cyfryzacji, na której zobaczymy swoją sumę punktów karnych.

Informację tę wraz z naszymi danymi osobowymi możemy pobrać w formacie PDF i wydrukować. Dokument ma jednak tylko charakter informacyjny i nie jest dokumentem rządowym.

Kiedy kasują się punkty karne

Zastanawiasz się kiedy punkty karne zostaną usunięte z Twojego konta? Punkty kasują się po roku czasu od dnia popełnienia naruszenia – wtedy naruszenie się przedawnia.

Punkty można również skasować kończąc odpowiednie szkolenie. Szkolenia te organizuje WORD, a udział w nich można brać nie częściej niż raz na pół roku. Po szkoleniu pula Twoich punktów zmniejsza się o 6.

Podobne artykuły