Jak sprawdzić historię ceny i nie dać się oszukać na Black Friday i Cyber Monday?

Porady Data publikacji: 24 listopada 2021 / Aktualizacja: 2022-11-23

W tym roku Black Friday przypada 26 listopada, a Cyber Monday na dzień 29 listopada. Dni te są świętem dla wszystkich łowców okazji. Sklepy przygotowują wtedy specjalne promocje. Wiele osób wykorzystuje te dni do zakupu świątecznych prezentów lub też czeka z większymi zakupami sprzętów RTV i AGD. Nic w tym dziwnego. Duże obniżki pozwalają zaoszczędzić. Musimy jednak być czujni, bo okazja może okazać się pozorna.

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w Black Friday i Cyber Monday?

Jednym z niebezpieczeństw, z którymi musimy się liczyć jest wcześniejsze podwyższanie cen nawet przez znane sklepy, aby potem można było je obniżyć. Może więc okazać się, że dany produkt kupimy w regularnej cenie lub nawet drożej niż w inne dni w roku.

Jak to działa? Bardzo prosto. Na krótko przed Black Friday sklep podnosi cenę produktu. Przykładowo z 1000 zł na 1200 zł. Następnie przekreśla nową cenę 1200 zł i jako cenę promocyjną proponuje 1000 zł. Nam wydaje się, że oszczędzamy na zakupie 200 zł, a. w rzeczywistości płacimy za produkt jego regularną cenę. Może jednak okazać się, że cena popularnego produktu zostanie znacznie podniesiona, a cena promocyjna będzie wyższa od ceny regularnej we wcześniejszym okresie poprzedzającym Black Friday.

Jak się przed tym bronić? Warto analizować ceny i sprawdzać, jak zmieniały się one historycznie, na przykład przez ostatnie trzy miesiące. Niektórzy planując większe zakupy już na kilka miesięcy przed Black Friday zaczynają notować ceny produktów, które ich interesują w popularnych sklepach, aby potem ocenić, czy promocja jest faktycznie opłacalna. Na szczęście są narzędzia, które nam to ułatwiają. Nawet jeśli wcześniej nie wpadliśmy na to, by cenę zapisać, to możemy sprawdzić, jak kształtowała się przez cały rok za sprawą kilku kliknięć.

Jak sprawdzić historyczną cenę?

Możliwość sprawdzenia historycznej ceny danego produktu umożliwia nam porównywarka cen skąpiec.pl. Przeanalizujmy to na przykładzie jednego z telewizorów dostępnych w znanych marketach z elektroniką. Telewizory to jedne z często kupowanych urządzeń właśnie podczas takich promocji. Wybrany przez nas model to Telewizor SAMSUNG QE55Q67AAU. Jego aktualna promocyjna cena w jednym z marketów wynosi 3599 zł, a cena standardowa oznaczona jest jako 3799 zł. Przy zakupie zyskujemy więc 200 zł.

Aby sprawdzić ten model telewizora w porównywarce cen skąpiec.pl, wystarczy skopiować jego nazwę i wkleić w pole wyszukiwania dostępne w górnej części strony. Jak widzimy na liście wyników cena ta w większości sklepów jest taka sama. To co jednak interesuje nas najbardziej to „Historia ceny”, czyli przycisk objęty przez nas na obrazku poniżej w czerwoną ramkę.

Klikając go możemy sprawdzić, czy w przeszłości telewizor był tańszy, czy droższy. Wykres możemy rozszerzyć o dodatkowy okres czasu. Standardowo wyświetla on ostatnie 14 dni. Widzimy, że w tym czasie cena telewizora wzrosła.

Średnia cena w tym okresie wynosiła 3084 zł. Gdy rozszerzymy wykres do pół roku zauważymy, że w czerwcu mogliśmy ten telewizor kupić za średnią cenę 2900 zł. Czy więc obecna oferta jest atrakcyjna? Warto to sobie przemyśleć i ewentualnie ustawić alert cenowy na adres e-mail, gdy cena spadnie do takiej, która nas interesuje.

Dla porównania sprawdźmy jeszcze jeden produkt. Zapewne jako rodzice część z Was będzie planowała zakup konsoli do gier dla dziecka, jako prezent na Boże Narodzenie. Black Friday to doskonała okazja, aby kupić ją taniej i zaoszczędzić. Zobaczmy więc ile kosztuje najnowszy Microsoft Xbox Series X 1TB w kolorze czarnym.

Rozpiętość cenowa jest tutaj dużo większa. Najlepszą oferta opiewa obecnie na 2 799 zł. Sprawdźmy więc, jak historycznie kształtuje się cena tej konsoli. W okresie ostatnich 14 dni cena wzrosła. Decydując się na zakup tej konsoli w czerwcu mogliśmy zapłącić średnio 2399 zł, a nie jest to wcale najtańszy okres w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Czy Black Friday i Cyber Monday opłacają się?

Z pewnością uda nam się znaleźć promocje, które się opłacają. Często nawet mimo tego, że cena wcale nie jest niższa niż zwykle, to możemy skorzystać z promocji ratalnych z kredytami 0%, w których zyskamy opóźnioną spłatę o pół roku i przykładowo dwie raty gratis. Wtedy faktycznie bardziej opłaca nam się kupić takie urządzenie na raty niż za gotówkę. Trzeba jednak być uważnym i porównywać ceny. Sprawdzać, czy promocja jest realna, czy tylko pełni rolę marketingową.

Podobne artykuły