Jak sprawdzić historię auta z Niemiec?

Motoryzacja Data publikacji: 28 kwietnia 2020

Jak za darmo sprawdzić historię samochodu z Niemiec? Może nam się to przydać gdy zamierzamy kupić samochód, który został sprowadzony lub chcemy sprowadzić go na własną rękę. Wcześniej sprawdzenie takiego auta było trudne, ale dzięki rządowej usłudze Historia Pojazdu staje się to bardzo proste, a co najważniejsze, jest to również darmowe.

Jak sprawdzić auto z Niemiec?

Historia Pojazdu powie nam o wielu ważnych rzeczach na temat samochodu, który zamierzamy kupić. Baza zawiera informacje o:

 1. Przebiegu samochodu
 2. Kradzieży
 3. Wypadkach
 4. Szkodzie całkowitej
 5. Uszkodzeniach
 6. Złomowaniu
 7. Niedopuszczeniu do ruchu
 8. Adnotacji czy auto pracowało jako taksówka

Dzięki tej usłudze poznamy dane nie tylko auta z Niemiec, ale również z takich krajów jak: Austria, Czechy, Dania, Estonia, Szwajcaria, Słowenia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Węgry.

Jak skorzystać z Historii Pojazdu?

Historia Pojazdu jest usługą stworzoną przez Ministerstwo Cyfryzacji i dostępna dla wszystkich bez opłat. Mogą skorzystać z niej osoby, które zamierzają kupić auto lub motor sprowadzony z jednego z krajów, które Historia Pojazdu obsługuje, w tym Niemiec. Kraj ten najbardziej nas interesuje bo właśnie z niego do Polski sprowadza się najwięcej używanych samochodów.

Aby skorzystać z usługi wystarczy wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl. Zobaczymy na niej formularz, w którym musimy podać numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN (gdzie znajdę numer VIN) oraz datę pierwszej rejestracji.

Wszystkie pola są wymagane, dlatego od osoby sprzedającej pojazd musimy je uzyskać. Jeśli jednak nie ma niczego do ukrycia to nie powinno być z tym najmniejszego problemu.

Gdy uzupełnimy wszystkie dane klikamy przycisk „Sprawdź pojazd”. Jeśli podane dane będą prawidłowe ujrzymy raport o pojeździe. W górnej części znajdują się podstawowe dane o samochodzie takie jak marka, model, rok produkcji, badanie techniczne czy polisa OC oraz przebieg. Możemy sprawdzić czy zgadzają się z danymi podanymi nam przez sprzedawcę samochodu.

Poniżej zobaczymy dokładniejsze dane techniczne, które zawierają takie informacje jak:

 1. Pojemność silnika
 2. Moc silnika
 3. Paliwo
 4. Emisja CO2
 5. Średnie zużycie paliwa na 100km
 6. Liczba miejsc ogółem
 7. Liczba miejsc siedzących
 8. Masa własna pojazdu
 9. Maks. masa całkowita ciągniętej przyczepy z hamulcem
 10. Maks. masa całkowita ciągniętej przyczepy bez hamulca
 11. Dopuszczalna masa całkowita
 12. Liczba osi
 13. Rozstaw Osi
 14. Data wydania aktualnego dokumentu
 15. Typ dokumentu
 16. Stan dokumentu
 17. Data wydania karty pojazdu
 18. Świadectwo homologacji

Obok znajduje się zakładka „Oś czasu„, która na osi czasu pokazuje nam historię danego pojazdu. Dowiemy się kiedy po raz pierwszy został zarejestrowany, czy przebył pozytywnie wszystkie badania okresowe oraz jaki miał podczas nich przebieg.

Wszystkie te informacje możemy pobrać jako plik PDF i wydrukować. Być może będą nam potrzebne później przy oględzinach pojazdu. Zobacz jak wygląda przykładowy raport w PDF.

Kolejną zakładką są Dane zagraniczne. Tutaj dowiemy się jaką historię posiadało auto znajdując się w innym kraju. Informacje zaprezentowane w tej sekcji pochodzą z systemów zewnętrznych. CARFAX pozyskuje dane m.in. z Hiszpanii, Belgii, Niderlandów, Szwecji i Norwegii. AutoDNA pozyskuje dane m.in. z Niemiec, Francji, Belgii, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Norwegii, Niderlandów, Czech, Węgier, Rumunii, Danii. 

Jak widać cały proces sprawdzenia auta z Niemiec, jak i z innych krajów jest teraz bardzo prosty. Oczywiście w ten sam sposób sprawdzicie dane każdego auta, które jest zarejestrowane w Polsce. Dane z zakładki Informacje i Oś czasu pochodzą właśnie z bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Podobne artykuły