Jak się oświadczyć?

Porady Data publikacji: 2021-02-22

„Czy wyjdziesz za mnie?” to najważniejsze pytanie w życiu, które możemy zadać i usłyszeć. Czasami jest to spontaniczne, ale dużo częściej jest to zaplanowane działanie. Chcemy, aby ta chwila była wyjątkowa i zapadłą nam w pamięć na całe życie.

Dlaczego warto zadbać o to by zaręczyny były wyjątkowe?

Jest to jedno z tych wydarzeń w życiu, które będziemy przywoływać wielokrotnie. Dlatego warto zadbać o to by było ono wyjątkowe, a historia zaręczyn opowiadana dzieciom, wnukom czy podczas różnych rodzinnych sytuacji była wyjątkowa.

Nikt z nas nie chciałby bowiem, aby jego zaręczyny nie miały w sobie żadnej „magii”, a nasza opowieść przy innych wyglądałaby mizernie. Dlatego chwila ta powinna mieć w sobie coś z kiczu, który widzimy w filmach o miłości. I nie jest to żadną ujmą jeśli raz w życiu (zazwyczaj raz) popuścimy trochę swoim zasadom i nieśmiałości aby uczynić tę chwilę wyjątkową.

Odpowiedni moment

Oświadczyny to wyjątkowa chwila, dlatego najczęściej chcemy aby jej okoliczności również były wyjątkowe.

Jeśli chodzi o standardowe dni w roku, w które najczęściej się oświadczamy to są to Walentynki, Boże Narodzenie i Sylwester. Nie musi to być jednak dzień ogólnie przyjęty za wyjątkowo. Możemy oświadczyć się w urodziny ukochanej. Może to być również rocznica naszego związku.

Możemy też poczekać na moment wspólnie spędzonych wakacji i oświadczyć się będąc na wymarzonej podróży w ciekawym miejscu na świecie. Każda okazja, która odbiega od szarości dnia codziennego wydaje się być dobrą. Dzięki temu dużo lepiej zapamiętamy ten dzień i będzie nam jeszcze milej się kojarzył.

Zaręczając się zwykle dbamy o to by do ostatniego momentu druga połówka niczego się nie domyśliła. Budujemy pozory zwykłego dnia mając jednak w planach moment kulminacyjny.

Romantyczna kolacja, wjechanie na szczyt wieżowca przy zachodzie słońca, muzyka lub żywi muzycy. Zaręczyny na plaży klęcząc jednocześnie w morzu oświetlonym blaskiem chowającego się za horyzontem czerwonego globu. Zaręczyny na szczycie góry czy pod nogami wieży Eiffla. Pomysłów jest mnóstwo. Większość z nich na pewno znajdziecie już w filmach romantycznych i uznacie je za kiczowate.

Ten moment jednak wydaje się potrzebować tego kiczu. Oczywiście możemy wymyśleć coś co personalnie związane jest z nami. Oświadczyć się w miejscu pierwszego pocałunku. Zaskoczyć drugą połowę robiąc to podczas wygłaszania przemówienia na rodzinnej uroczystości. Jednak nie przejmuje się tym, że Wasz pomysł może wydawać się „kiczem z komedii romantycznej”. Mimo, że inni mogą tak mówić to będzie objaw zazdrości bo właśnie tego po takiej chwili oczekujemy. Romantyzmu, niespodzianki, wzruszenia i uczucia.

Pierścionek zaręczynowy

Oczywiście ważnym elementem zaręczyn jest pierścionek. Gdy nasza wybranka powie „Tak” wkładamy go na serdeczny palec prawej ręki. Wybór zależy już od naszego gustu i zasobności portfela. Możemy jednak postawić na klasykę, która nigdy się nie starzeje. Złoty pierścionek zaręczynowy z diamentem.

Nie martwcie się jednak o to, że nie będzie pasował. Oczywiście warto znać rozmiar palca wybranki. Możemy w tym celu posłużyć się jakimś pierścionkiem, którego nie nosi na co dzień i z nim wybrać się do jubilera, aby ten mógł go zmierzyć.

Jeśli jednak nie uda Wam się trafić większość jubilerów umożliwia bezproblemową wymianę pierścionka zaręczynowego na większy lub zmniejszy. Jest na to jednak ograniczony czas, dlatego lepiej nie kupować go na długo przed zaręczynami.

Pierścionki oczywiście można również powiększać i zmniejszać. Część jubilerów w ofercie zaręczynowej posiada takie usługi gratis.

Co z pytaniem rodziców o zgodę?

W tradycji jest zapytanie rodziców o rękę ukochanej. Kiedyś zaręczano się podczas rodzinnych uroczystych posiłków. Wtedy pytanie rodziców o zgodę było prostsze. Dzisiaj często zaręczamy się w zupełnie innych miejscach i okolicznościach.

Co do zasady rodziców o zgodę należy zapytać przed poproszeniem o rękę ukochanej. Dlatego możemy odbyć to spotkanie wcześniej w tajemnicy przed ukochaną. Poprosić jej rodziców o zgodę podczas uroczystej kolacji, a gdy ją wyrażą poprosić o dyskrecję w związku z naszymi planami sprawienia by była to wyjątkowa chwila i jednocześnie niespodzianka.

Podobne artykuły