Jak radzić sobie z upałami w samochodzie

Motoryzacja Data publikacji: 22 czerwca 2024

Wsiadasz do samochodu i nagle bum! Gorąca fala powietrza uderza prosto w Ciebie i sprawia, że niemal nie możesz oddychać! Brzmi znajomo prawda? Samochód pozostawiony na słońcu bardzo szybko się nagrzewa, co sprawia, że wewnątrz panuje niemiłosiernie wysoka temperatura. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka skutecznych sposobów na to, aby szybko schłodzić kabinę i cieszyć się komfortową jazdą.

Daj sobie czas, zanim wsiądziesz do samochodu

Bez wątpienia najlepszym sposobem na szybkie wychłodzenie kabiny pojazdu jest otworzenie na szerokość wszystkich drzwi. Jeśli nie masz tyle miejsca uchyl, chociażby drzwi kierowcy i pasażera. Takie szybkie przewietrzenie sprawi, że gorące powietrze wymiesza się z jego świeżą dawką z zewnątrz i w środku będzie trochę przyjemniej.

Nowsze modele pojazdów często wyposażone są w możliwość zdalnego otwierania okien. To świetny patent na to, by nieco szybciej schłodzić samochód. Otwórz wszystkie szyby, idąc w stronę samochodu, aby następnie bez przeszkód do niego wsiąść.

Niezawodny sposób na szybkie schłodzenie kabiny pojazdu

Czy kiedykolwiek zwróciłeś uwagę na samochody, w których szyba obłożona była srebrną folią? Mimo że sposób może wydawać się dość stary – wciąż ma swoich zwolenników. W sklepach, szczególnie w sezonie letnim możesz znaleźć maty przeciwsłoneczne do samochodów. Te pokryte są srebrną folią, której zadaniem jest odbijanie padających na auto promieni słonecznych. Rozłóż osłonę na przedniej szybie tuż po zaparkowaniu, aby ograniczyć nagrzewanie środka samochodu w trakcie postoju.

Jeśli chcesz jeszcze efektywniej zadbać o niską temperaturę wewnątrz pojazdu, możesz zamontować osłony przeciwsłoneczne na boczne szyby. Do wyboru masz klasyczne maty na przyssawki, rolety zaczepiane o okno lub żaluzje, które w trakcie jazdy z powodzeniem można podnieść.

Znajdź odpowiednie miejsce do zaparkowania

Wciąż najlepszym sposobem na utrzymanie optymalnej temperatury w samochodzie jest pozostawienie go w cieniu. Postaraj się podczas kolejnej podróży znaleźć miejsce parkingowe, które będzie zapewniało cień przez większość dnia. Dzięki takiemu zabiegowi z pewnością temperatura wewnątrz będzie, odrobinę niższa niż w przypadku zaparkowania na pełnym słońcu.

Pamiętaj, aby nie przeciągać postoju i jak najszybciej ruszyć w trasę. To najszybsza droga do schłodzenia auta. Stosując się do naszych wskazówek, zadbasz o odpowiedni komfort jazdy dla siebie i oczywiście współpasażerów.

Podobne artykuły