Jak radzić sobie podczas upałów w samochodzie bez klimatyzacji?

Motoryzacja Data publikacji: 07 czerwca 2021

Upały nie są najlepszą pogodą do podróżowania samochodem niewyposażonym w klimatyzację. Zwłaszcza jazda po mieście, gdzie często stoimy w korkach jest wyjątkowo nieprzyjemna. Ciężko wtedy schłodzić się choćby chłodniejszym powietrzem wpadającym przez kratki nawiewu czy uchyloną szybę. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy uprzyjemnić sobie podróż samochodem bez klimatyzacji podczas upałów.

Jak radzić sobie w samochodzie bez klimatyzacji podczas upałów?

Parkowanie samochodu podczas upałów

Wsiadanie do rozgrzanego samochodu nie jest przyjemne, a podczas upałów wnętrze auta nagrzewa się do znacznych temperatur. Dlatego też nie należy pozostawiać w nim zwierząt czy dzieci. Zagraża to ich zdrowiu oraz życiu.

Jeśli auto nie posiada klimatyzacji, wtedy schłodzenie wnętrza staje się problemem. Dlatego warto przemyśleć to w jaki sposób zaparkujemy nasze auto, tak by nie nagrzało się zbytnio w środku. Przede wszystkim wybierajmy miejsca zacienione. Warto zaparkować w cieniu drzewa, budynku lub innego większego samochodu.

Nie zawsze jest to możliwe, dlatego jeśli jedyne wolne miejsca parkingowe znajdują się w pełnym słońcu, starajmy się wtedy obrócić samochód tyłem do słońca. Auto nagrzewa się zdecydowanie szybciej przez szybę przednią, która ma większą powierzchnię, a do tego kokpit z materiałów sztucznych, który również szybo się nagrzewa. Można poczuć to choćby chwytając kierownicę samochodu stojącego w słońcu, która niejednokrotnie jest bardzo ciepła.

Oczywiście, jeśli parkujemy auto na dłuższy czas, nie będziemy wracać do samochodu, aby przestawić go wraz ze zmianą pozycji słońca na niebie. Dlatego skutecznym gadżetem dla każdego kierowcy samochodu bez klimatyzacji jest osłona przeciwsłoneczna na szybę. Odbija ona promienie słoneczne, a dzięki temu chroni wnętrze auta przed nadmiernym nagrzaniem się. Jest to bardzo użyteczne zwłaszcza w przypadku posiadania skórzanych foteli, które również mocno się nagrzewają i siadanie na nich jest bardzo nieprzyjemne. Zwłaszcza w przypadku zetknięcia z gołą skórą.

Wywietrz samochód przed jazdą

Zanim wyruszysz w drogę otwórz samochód i pozwól mu się wywietrzyć. Dzięki temu obniżysz temperaturę w jego wnętrzu. Aby skutecznie wywietrzyć auto zrób w nim przeciąg. Otwórz szeroko przeciwstawne drzwi po obu stronach samochodu (np. drzwi kierowcy i tylne drzwi pasażera z prawej strony).

Pod koniec warto również włączyć silnik i nawiew. Dzięki temu usuniemy z jego układu gorące powietrze oraz przewietrzymy jego wewnętrzne elementy, które również są nagrzane.

Jak schłodzić wnętrze samochodu bez klimatyzacji w czasie jazdy

Najprostszym sposobem jest po prostu uchylenie szyb. Dzięki temu zapewnimy cyrkulację powietrza. Świeże powietrze wpadające z zewnątrz będzie chłodniejsze, od tego znajdującego się w kabinie samochodu. Przy większych szybkościach jest to jednak uciążliwe.

Możemy w takiej sytuacji skorzystać z nawiewu. Jednak nie zawsze może być on wystarczający. Zwłaszcza pasażerowie siedzący w drugim rzędzie foteli mogą odczuwać dyskomfort związany z wysoką temperaturą panującą w aucie. Wtedy z pomocą przyjdą nam gadżety, takie jak wiatraczki zasilane gniazdem zapalniczki.

Zaplanuj długą trasę, tak by unikać upałów

Jeśli mamy auto bez klimatyzacji, a wybieramy się w dłuższą trasę na wakacje, warto zaplanować ją w ten sposób, aby uniknąć upałów. Zdecydowanie mniejsze temperatury będą panowały późnym wieczorem i wcześnie rano.

Gdy jednak nie mamy możliwości podróży w takich godzinach, warto zaplanować sobie trasę tak, by robić częstsze postoje. Lepiej więc wyjechać wcześniej, aby mieć spory zapas czasu. Należy również wyposażyć się w zapas wody, która pomoże nam w pokonaniu upałów.

W długiej podróży przyda się również lodówka samochodowa, którą podłączymy do gniazdka zapalniczki. W niej natomiast możemy schować zimne przekąski i napoje, które ułatwią nam podróż. Pamiętajcie jednak, by korzystać z nich rozważnie.

Podobne artykuły