Jak przygotować się do badania w mobilnym punkcie pobrań? #koronawirus

Zdrowie Data publikacji: 20 października 2020

Jeśli mamy objawy koronawirusa i lekarz skieruje nas na test, możemy zrobić go w mobilnym punkcie pobrań, a wynik sprawdzimy w Internetowym Koncie Pacjenta. Zawsze aktualne informacje na ten temat znajdziemy na stronie pacjent.gov.pl.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może skierować nas na badanie. Może zrobić to na podstawie wizyty domowej lub w wyniku teleporady. Pobranie materiału do testu może nastąpić w mobilnym punkcie pobrań lub w domu pacjenta.

Jak przygotować się do pobrania wymazu?

Mimum dwie godziny przed pobraniem wymazu należy unikać kilku rzeczy.

  1. Nie spożywamy posiłków
  2. Nie pijemy
  3. Nie żujemy gumy
  4. Nie płuczemy jemu ustnej oraz nosa
  5. Nie myjemy zębów
  6. Nie przyjmujemy leków
  7. Nie palimy papierosów

Na badanie musimy zabrać ważny dokument ze zdjęciem i swoim numerem PESEL. Test zlecony przez lekarza jest bezpłatny. Jeśli wynik będzie pozytywny, oznacza to, że wykryto u nas SARS-CoV-2.

W przypadku wyniku negatywnego, oznacza to, że nie mamy koronawirusa. Jeśli wynik będzie wskazywał na nieagnostyczny, to oznacza, że próbka była zła i trzeba przekazać nową. W przypadku wyniku nierozstrzygającego oznacza, że wynik jest na granicy czułości testu i trzeba również powtórzyć badanie.

Jak sprawdzić wynik w Internetowym Koncie Pacjenta?

Musimy wejść na stronę pacjent.gov.pl. Gdy jesteśmy już na stronie klikamy niebieski przycisk „Zaloguj się”. Następnie musimy wybrać jak się zalogujemy. Możemy zrobić to przez profil zaufany, konto w banku internetowym oraz e-dowód.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły