Jak przesadzić skrzydłokwiat do większej doniczki?

Ogród Data publikacji: 07 kwietnia 2021

Zastanawiasz się jak przesadzić skrzydłokwiat do większej doniczki? Dzisiaj podpowiemy Wam jak to zrobić, aby roślina czuła się dobrze w nowym miejscu. Bardzo ważne jest to, aby rośliny miały odpowiednio duże doniczki i odpowiednią ilość ziemi. Dzięki temu korzenie będą mogły swobodnie korzystać z wilgoci. W przeciwnym wypadku, może okazać się, że skrzydłokwiat w zbyt małej doniczce będzie marniał.

Skrzydłokwiat jest piękną rośliną ozdobną. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Skrzydłokwiat lubi żyzną próchniczną ziemię. Temperatury sięgające od 18 do 25 stopni Celsjusza latem i nie mniejsze niż 16 stopni Celsjusza zimą. Lubi też zacienione miejsca, a nie wystawione na mocne słońce. Skrzydłokwiat podlewamy umiarkowanie, ale ważne jest też by powietrze w pomieszczeniu nie było zbyt suche. Dlatego latem warto zraszać jego liście wodą.

Przesadzanie skrzydłokwiatu do większej doniczki

Zaczynamy od wybrania odpowiedniej doniczki. Musi być ona większa niż poprzednia, a najlepiej gdy zapewni nam możliwość stworzenia drenażu i odpływu. Świetnie wygląda w dużych osłonkach z donicą plastikową w środku. Nie są one drogie i pozwalają nam na wygodne zrobienie drenażu.

W plastikowej doniczce, którą wkłada się do osłonki robimy kilka otworów w dnie. Możemy wywiercić je wiertłem o średnicy 10-12 mm. Na dno doniczki wysypujemy keramzyt. Dzięki temu stworzymy warstwę drenażową. Korzenie nie będą zanurzone w wodzie i nie będą gniły. Nadmiar wody natomiast spłynie przez donicę do osłony. Wtedy istnieje mniejsze ryzyko, że przelejemy roślinę i w ten sposób jej zaszkodzimy. Jako podłoże kupujemy ziemią do roślin zielonych.

Po zrobieniu otworów drenażowych dół wysypujemy warstwą keramzytu. Przysypujemy ziemią, a następnie wkładamy roślinę, tak by jej system korzeniowy znalazł się pod poziomem wkładu do donicy. Dodatkowo obsypujemy ziemią do roślin zielonych, aby roślina stała stabilnie i uklepujemy. Na koniec podlewamy roślinę i odstawiamy w docelowe miejsce.

Podobne artykuły