Jak prawidłowo eksploatować akumulatory żelowe i AGM?

Motoryzacja Data publikacji: 24 stycznia 2023

W naszej ofercie posiadamy wszystkie najważniejsze rodzaje bezobsługowych kwasowo-ołowiowych akumulatorów typu VRLA (Regulated Lead Acid). Dzielą się na:

 • Akumulatory AGM – seria AGM, VPRO, OPTI (VOLT Polska)
 • Akumulatory GEL (żelowe) – seria GEL VPRO PREMIUM VRLA (VOLT Polska)

Jak prawidłowo użytkować akumulatory VRLA (żelowe oraz AGM)?

Codzienne użytkowanie:

 1. Akumulatory nie wymagają żadnej obsługi.
 2. Są bezpieczne w codziennym użytkowaniu. W trakcie pracy nie wydzielają gazów oraz nie stwarzają zagrożenia wycieku elektrolitu.
 3. Są bardzo praktyczne i wygodne. Nie wymagają bieżącej konserwacji, przeglądów, czy uzupełniania elektrolitu.
 4. Nowoczesna technologia wykonania VRLA (Valve Regulated Lead Acid) sprawia m.in. że akumulatory posiadają samoregulujące się zawory bezpieczeństwa z wewnętrzną rekombinacją gazów. Dzięki temu nie wymagają specjalnej wentylacji. Naturalna wentylacja zupełności wystarcza do chłodzenia ogniw i usuwania skutków nieprzewidzianego przeładowania. W przypadku kiedy chcemy schować akumulator w zamkniętym obiekcie typu szafa, należy zapewnić odpowiednią wentylację.
 5. Akumulatory należy przechowywać w klimatyzowanym, suchym, czystym miejscu z dala od źródeł ciepła (promienie słoneczne, wszelkiego rodzaju ogrzewanie), aby zapobiegać m.in. skróceniu żywotności, czy pogorszeniu się parametrów.
 6. Temperatura: Bardzo istotny element, który wpływa na żywotność akumulatorów. Akumulatory uzyskują maksymalną żywotność przy temperaturze ok. 20°C, należy więc ją utrzymywać.
 7. Przy instalacji akumulatorów należy pamiętać o prawidłowej polaryzacji i odpowiednim połączeniu urządzeń.
 8. Jeśli chcemy połączyć kilka akumulatorów, należy pamiętać, aby były to modele o tej samej pojemności, rodzaju, czy stopniu zużycia. Inaczej możemy narazić się na szybkie zużycie całego zestawu, czy uszkodzenia.
 9. Głębokie rozładowanie akumulatora. Należy przyjąć limit głębokiego rozładowania akumulatora do poziomu 10,5V i nie starać się go nie przekraczać. Głębokość rozładowania ma bowiem wpływ na żywotność pracy akumulatora. Im jest ona większa, tym urządzenie szybciej się zużyje.
 10. Ładowanie akumulatora po rozładowaniu. Powinno być przeprowadzone możliwie jak najszybciej. Bez względu na to, jaka jest głębokość rozładowania (nawet krytyczna do 9,5V).  Inaczej dojdzie do zasiarczenia urządzenia i utraty pojemności (w ciągu 1-2 dni). Warto o tym pamiętać, szczególnie w okresie zimowym. Pozostawiony w ciepłym garażu na poziomie ładowania 11-12V akumulator może stracić nawet ponad 80% pojemności. Akumulator powinno się doładowywać raz w miesiącu, najrzadziej raz na 3 miesiące.
 11. Czas ładowania. Standardowo, akumulatory powinny być używane z odpowiednimi urządzeniami do ładowania prądem do 10% 20-godzinnej pojemności np.:

Możliwe jest ładowanie mniejszym prądem np. 5A dla akumulatora 80Ah lub niewiele większym np. 10A dla pojemności 80Ah.

Środki ostrożności:

Akumulatory VRLA (żelowe oraz AGM) ze względu na swoje właściwości są bezpieczne w użytkowaniu, natomiast należy zachować poniższe środki ostrożności:

 • Akumulatory dają możliwość pracy w dowolnej pozycji (np.: na boku akumulatora), natomiast nie oznacza to, że urządzeniem można rzucać. Należy stawiać je na podłożu, a podczas transportu odpowiednio zabezpieczyć (np. styropianem). Ładowanie akumulatorów powinno raczej odbywa się w pozycji terminalami biegunów do góry. W innym przypadku może dojść do wycieku elektrolitu.
 • Akumulatory wyróżniają się dużo mniejszą wagą i wymiarami w stosunku do konwencjonalnych akumulatorów. Akumulatory o dużej pojemności mogą jednak ważyć nawet ponad 30kg, dlatego przy podnoszeniu urządzenia należy zastosować odpowiednią pozycję oraz zapewnić sobie swobodne przejście.
 • Unikać wszelakich źródeł ognia m.in.: palenie tytoniu, iskry.
 • Zabezpieczyć akumulator przed kontaktem z elementami metalowymi (szczególnie wystające bieguny). Zdjąć metalowe ozdoby typu pierścionki, bransoletki, naszyjniki czy zegarki.

Podobne artykuły