Jak poprawnie sprawdzić temperaturę

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 28 marca 2020 / Aktualizacja: 2022-03-28

Wysoka temperatura jest jednym z głównych objawów choroby COVID-19, która wywoływana jest przez koronawirusa. Objawów oczywiście jest więcej, ale jak podaje serwis prevention.com, gorączka występuje u 88% pacjentów co wynika z raportu WHO.

Pierwsze objawy powinniśmy zauważyć w domu i wtedy podjąć odpowiednie decyzje mające na celu uzyskanie pomocy medycznej, ale również chroniące nasze otoczenie przed zarażeniem. Objawem, który możemy sprawdzić samodzielnie jest właśnie gorączka. Każdy z nas choć raz w życiu używał termometra, ale pytanie czy wiesz jak zrobić to poprawnie?

Jak mierzyć temperaturę termometrem

Dla serwisu prevention.com sposób poprawnego mierzenia temperaturzy przedstawiła Jennifer Wilbeck, która jest pielęgniarką na ostrym dyżurze.

Zacznijmy od samego termometru. Według Jennifer, wybór termometru zależy od wieku osoby. W przypadku niemowląt, a nawet dzieci do lat 3, najlepiej sprawdza się termometr doodbytniczy. Dają one bardzo dokładne pomiary.

Dzieci powyżej 4 roku życia i dorośli mogą natomiast stosować termometry doustne. Termometry do uszu i czoła będą równie dobre dla starszych grup wiekowych. Jennifer radzi jednak by unikać termometrów rtęciowych, w USA są one zakazane, w Polsce zresztą też zostały wycofane.

Trzymaj się kilku zasad

  1. Odczekaj 15 minut po jedzeniu i piciu, to może zafałszować wyniki
  2. Jeśli mierzysz temperaturę w ustach ustaw termometr nieruchomo pod językiem w tylnej części ust. Termometr trzymaj ustami, a nie zębami. Musi on być stabilny i trzymany przez co najmniej 3 minuty lub do momentu usłyszenia sygnału dźwiękowego.
  3. Pamiętaj by termometr po sprawdzeniu temperatury wyczyścić według zaleceń producenta.

Co jednak gdy mamy termometr podpachowy? Tutaj pamiętajmy, by końcówka dobrze przylegała do skóry i podczas mierzenia cały czas uciskać termometr i go nie ruszać.

Wygodniejsze w użyciu, ale też dużo droższe są termometry cyfrowe np. mierzące temperaturę w uchu. Im wystarczy kilka sekund aby podać wynik. Również termometry bezdotykowe na czoło sprawdzają się dobrze, trzeba tylko pamiętać o trzymaniu go w odpowiedniej odległości i stabilnie. Na czole osoby, której mierzymy temperaturę powinien być widoczny punkt światła, gdy trzymamy termometr za daleko zobaczymy dwa punkty. To taka wskazówka dla nas od producenta. Warto zapoznać się dodatkowo z instrukcją urządzenia.

Podobne artykuły