Jak poprawnie myć ręce?

Zdrowie Data publikacji: 08 marca 2020

Jak poprawnie myć ręce? To zagadnienie ostatnio jest bardzo ważne, gdyż stanowi to główny sposób ochrony przed zakażeniem koronawirusem. Koronawirus jest podatny na rozpuszczalniki lipidów. Oznacza to, że dokładne mycie dłoni przez minimum pół minuty pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Dlatego dzisiaj zgodnie z instrukcją Głównego Inspektoratu Sanitarnego, chcielibyśmy przedstawić Wam prawidłowy sposób mycia rąk.

Koronawirus – jak poprawnie myć dłonie?

Brudne dłonie to przyczyna wielu chorób, ale ta która jest obecnie na językach wszystkich to koronawirus. Wystarczy, że dotkniemy dłonią okolic twarzy by zarazić się koronawirusem. Dlatego dłonie powinniśmy myć bardzo często. Za każdym razem gdy dotkniemy przedmiotów, które znajdowały się w rekach innych np. klamki od drzwi, banknotów, poręczy itd.

Dlatego tak ważne jest mycie rąk i powtarzanie tej czynności często i dokładnie. Już myjąc je przez pól minuty możemy pozbyć się 90% bakterii z dłoni.

 1. Zacznij mycie rąk od zwilżenia ich ciepłą wodą.
 2. Następnie nałóż mydło tak by pokryć całą powierzchnię dłoni.
 3. Dokładnie rozprowadź ją po wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni dłoni oraz między palcami.
 4. Myj dłonie przez minimum 30 sekund.
 5. Nie zapomnij o myciu nadgarstków.
 6. Spłucz dłonie starannie wodą.
 7. Wysusz je jednorazowym papierowym ręcznikiem.
 8. Kran zakręć korzystając z papierowego ręcznika by ponownie nie dotykać go czystymi dłońmi.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca też wyposażenie się w żele lub spraye antybakteryjne do rąk i korzystania z nich gdy nie mamy możliwości umycia rąk. WHO przygotowało również filmik instruktażowy, który możecie zobaczyć poniżej.

Poniżej znajduje się kolejna infografika przygotowana prze GIS i przedstawiająca właściwy sposób mycia rąk. Możecie udostępnić ją na swoim Facebooku czy wysłać bezpośrednio znajomym i rodzinie. Ważne jest by wszyscy stosowali się do tych zaleceń.

Jakie objawy ma koronawirus?

Koronawirus (SARS-CoV-2) powoduje zapalenie płuc COVID-19. Okres od zarażenia do pierwszy objawów trwa do 14 dni. Choroba ma objawy podobne do grypy:

 1. gorączka
 2. suchy kaszel
 3. bóle mięśni
 4. zmęczenie
 5. problemy z oddychaniem

Co zrobić gdy zauważyliśmy u siebie takie objawy? Wszystko zależy czy byliśmy w miejscach, w których mogliśmy mieć styczność z wirusem. Jeśli wróciliśmy z krajów dotkniętych epidemią to w takiej sytuacji musimy zawiadomić telefonicznie najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału zakaźnego najbliższego nam szpitala.

Komunikaty dla podróżujących stale wydaje GIS na swojej stronie. Mapę z potwierdzonymi przypadkami wystąpienia koronawirusa znajdziemy na stronie CDC. W sieci znajduje się nawet interaktywna mapa aktualizowana na bieżąco.

Pamiętaj by przede wszystkim nie narażać innych. Nie idź do swojego lekarza pierwszego kontaktu gdy wiesz, że byłeś w regionie dotkniętym przez koronawirusa i w ciągu 14 dni od powrotu pojawiły się u Ciebie objawy podobne do grypy.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły