Jak nie płakać podczas krojenia cebuli

Jak nie płakać podczas krojenia cebuli? Dzisiaj przedstawimy Wam kilka praktycznych porad, które temu zapobiegną. Jesteście ciekawi dlaczego właśnie podczas krojenia cebuli płaczemy?

Dlaczego płaczemy podczas krojenia cebuli?

Nikt nie lubi krojenia cebuli. Czynność ta często potrafi doprowadzić nas do łez i to dosłownie. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego tak się dzieje? Gdy ją przekroimy powstaje lotny związek chemiczny, który ma właściwości drażniące. Jest to S-tlenek tiopropanalu.

Dlatego skutecznym sposobem na poradzenie sobie z łzawieniem podczas krojenia cebuli jest zasłonięcie oczu goglami albo oddychanie przez usta. Wtedy odpychamy wraz z powietrzem ten właśnie lotny związek chemiczny. Niektórzy radzą aby żuć w tym czasie gumę. Jest też wiele innych porad np. trzymanie zapałki w ustach siarką w stronę cebuli czy połówki cytryny, której kwas ma zneutralizować drażniące substancje. Jednak naszym zdaniem najskuteczniejszy jest jeden sposób.

Najpierw przygotuj sobie nóż, naostrz go aby krojenie cebuli zajęło Ci jak najmniej czasu. Następnie zanim zaczniesz kroić cebulę włóż ją na ok. 10 minut do zamrażalnika. Teraz już wystarczy tylko ją wyjąc i szybko pokroić bez płaczu :)