14 września 2020

Jak marynować grzyby?

Marynowanie grzybów to sposób na zachowanie tego jesiennego przysmaku na inne pory roku. Świetnie sprawdzą się jako przekąska, którą możemy postawić na stół podczas świąt lub innych rodzinnych imprez.

Jak marynować grzyby? To nic trudnego, ale warto wiedzieć o kilku ważnych rzeczach. Zacząć należy od tego, jakie grzyby nadają się do marynowania.

Jak wybrać grzyby do marynowania?

Idealnymi grzybami do marynowania są borowiki, maślaki, rydze, opieńki, koźlarze, gąski oraz kurki. Oczywiście marynować możemy również inne gatunki jadalnych grzybów, lecz te uważane są za najlepsze, ze względu na to, że zachowują swoją jędrność.

Najlepiej również, aby nie były one zbyt dużych rozmiarów. Dlatego do marynowania często zbiera się młode okazy, które oprócz wielkości, charakteryzują się również tym, że są najzdrowsze bo nie zdążyły zakosztować ich robaki.

Grzyby do marynowania nie należy przechowywać w reklamówce. Zawsze zabieramy więc ze sobą przewiewny wiklinowy koszyk i w nim umieszczamy grzyby.

Grzyby przed marynowaniem należy dobrze oczyścić i przejrzeć. Do marynowania nie wybieramy grzybów, które są robaczywe. Również nie stosujemy takich, które są już miękkie. Dlatego właśnie najlepiej nadają się małe, młode grzybki.

Jeśli jednak trafią nam się duże grzyby, które spełniają kryteria jakości, to nic nie stoi na przeszkodzie, by podzielić je na mniejsze kawałki i również w ten sposób je marynować.

Jak marynować grzyby

Podane proporcje dotyczą 1 kg już oczyszczonych i przygotowanych do marynowania grzybów.

Składniki

 • 1 duża biała cebula
 • 1 łyżka soli

Zalewa

 • 0.5 l wody
 • 3/4 szklanki białego octu
 • kilka ziarenek pieprzu
 • kilka ziarenek ziela angielskiego
 • 1 liść laurowy
 • 1 łyżka cukru

Marynowanie grzybów

 1. Grzyby oczyszczamy. Oddzielamy nóżki od kapeluszy.
 2. Cebulę siekamy w kostkę.
 3. Grzyby przekładamy do garnuszka, do dajemy cebulę oraz zagotowany w czajniku wrzątek i gotujemy grzyby przez pół godziny. Jest to istotne, bo oprócz pieczarek, innych gatunków grzybów nie powinno spożywać się na surowo.
 4. W trakcie gdy grzyby się gotują przygotowujemy zalewę.
 5. W drugim garnuszki mieszamy wodę, ocet, dodajemy liść laurowy, pieprz, ziele angielskie i cukier. Zalewę zagotowujemy.
 6. Teraz odsączamy grzyby przez sitko i dodajemy do gotującej się zalewy.
 7. Mieszamy i zalewę wraz z grzybami przelewamy do wyparzonych słoików.
 8. Słoiki zakręcamy mocno, a następnie odkładamy do góry dnem na kuchennym ręczniku.
 9. Pozostawiamy je tak na 24 godziny w cieniu, a następnie przekładamy do spiżarni.