Jak jeździć, aby samochód palił mniej? 7 sposobów!

Motoryzacja Data publikacji: 16 października 2021 / Aktualizacja: 2022-02-21

Ceny paliw wciąż szybują w górę. Koszty utrzymania i eksploatacji auta stają się nie małym obciążeniem dla domowego budżetu. O ile na ubezpieczeniu, przeglądzie, serwisie czy naprawie usterek oszczędzać nie powinniśmy, tak dobrze jest podjąć pewne kroki, które nauczą nas bardziej ekonomicznej jazdy. Dlatego warto zapoznać się z paroma radami, które przełożą się na mniejsze zużycie paliwa. Ponadto z zasadami oszczędnej jazdy powinien być zaznajomiony każdy kierowca, gdyż ich przestrzeganie może dodatkowo przełożyć się na większe bezpieczeństwo na drodze.

1. Płynność jazdy

Najwięcej paliwa samochód zużywa w fazie zwiększonej prędkości, dlatego żeby zoptymalizować spalanie, należy unikać ciągłej zmiany tempa jazdy. Częste przyśpieszanie i hamowanie to wróg ekonomicznej jazdy, ponieważ w ten sposób zużywamy niepotrzebnie najwięcej paliwa. Dodatkowo przy zwiększonej prędkości, znacznie częściej jesteśmy zmuszeni przyhamowywać przed np. ciężarówkami. Najlepiej dostosować prędkość do innych pojazdów i uważnie obserwować sytuacje na drodze.

2. Obserwacja sytuacji na drodze

Podczas jazdy musimy liczyć się z różnymi sytuacjami na drodze, dlatego trzeba być uważnym i zachować czujność. Powolna podróż w korku, w godzinach szczytu, przemieszczanie się od świateł do świateł, gdy jazda składa się głównie z hamowania i przyśpieszania, generuje największe zużycie paliwa. Dlatego warto obserwować sygnalizację świetlną, zwracać uwagę na znaki informujące o tym, że wjeżdżamy na teren zabudowany, czy do punktu poboru opłat i potraktować to jako powód do zdjęcia nogi z gazu. Dzięki temu, silnik przestaje zużywać paliwo, a kierowca powoli traci prędkość bez nadmiernego ścierania tarcz i klocków hamulcowych.

3. Zmiana biegów

Niekiedy w ruchu miejskim pomijamy używanie biegów wysokich. Można z powodzeniem robić z nich użytek w sytuacji, gdy osiągniemy pożądaną prędkość np. 60 km/h i nie zamierzamy jej dodatkowo zwiększać. Ekonomiczna jazda zakłada wybieranie odpowiednich momentów na zmianę biegu. Ogólna zasada mówi, żeby unikać jazdy na zbyt wysokich obrotach silnika, czyli w miarę możliwości jak najszybciej zmieniać biegi na wyższe.

4. Porządek w bagażniku

Wożenie w samochodzie zbędnych rzeczy przekłada się na większe zużycie paliwa. Brzmi absurdalnie? Niepotrzebne przedmioty zwiększają masę auta, a to prowadzi do większego spalania. Wpływu małych przedmiotów oczywiście nie odczujemy, ale warto wyjąć z bagażnika większe gabaryty typu narzędzia, wózki dziecięce czy opony. Wszystko to, zebrane razem może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów. Szacuje się, że każde wożone zbędne 100 kilogramów to około 0,7 litrów paliwa więcej na każde przejechane 100 kilometrów. Jeszcze mniej ekonomicznie wypada bagażnik dachowy. Zmienia on bowiem opływ powietrza wokół pojazdu i o ile w mieście nie odczujemy drastycznej różnicy, tak przy jeździe drogą szybkiego ruchu czy autostradą, zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 20 %.

5. Opony

Właściwe ciśnienie w oponach w dużym  stopniu pozwoli poprawić jakość spalania. Prawie każdy element związany z wulkanizacją jest bardzo istotny. Liczy się jakość ogumienia, jego stan, rozmiar czy typ. Trzeba pamiętać o regularnym pilnowaniu stopnia napompowania kół. Im niższe ciśnienie, tym większe zużycie paliwa. Jazda z ciśnieniem niższym od zalecanego o 0,2 bara może może podnieść spalanie nawet o 2 %. Dodatkowo, obniżone ciśnienie negatywnie wpływa na komfort prowadzenia samochodu i przyśpiesza zużycie bieżnika. W ekstremalnych sytuacjach może dojść do uszkodzenia opony, felgi, a także zawieszenia.

[adopony]

Nie mniej istotny jest rozmiar opon. Im szersza, tym większy opór stawia. Dlatego decydując się na zakup nowych, najlepiej trzymać się zaleceń producenta co do profilu i szerokości. Warto sprawdzić oznaczenia na etykietach, informujące o klasie energetycznej. Wyższa klasa to mniejsze spalanie. Pamiętajmy także, aby nie zwlekać z wymianą opon na letnie i zimowe, ponieważ ze względu na swoją odmienną konstrukcje, również mogą negatywnie wpływać na zużycie paliwa.

6. Klimatyzacja i inne gadżety

Bezcelowe włączanie klimatyzacji jedynie z przyzwyczajenia, podczas gdy na zewnątrz panują znośne temperatury, mija się z celem i nie ma większego sensu, a jedynie przyczynia się do większego spalania. Dlatego z klimatyzacji warto korzystać rozsądnie i ograniczyć włączanie nawiewu, a przy niskich prędkościach, np. podczas poruszania się autem po mieście, lepiej otworzyć okno. Warto także przed rozpoczęciem jazdy przewietrzyć wnętrze pojazdu.

Dodatkowo nie należy zapominać o pozostałych gadżetach mających wpływ na większe zużycie paliwa, takich jak ogrzewanie szyb czy foteli, wyłączmy te opcje gdy nie są potrzebne.

7. Unikaj zbędnej pracy silnika

Podczas długich postojów, np. przed szlabanem kolejowym, stojąc w nieruchomym korku, czy w czasie oczekiwania na pasażera wyłączaj silnik. W nowszych samochodach na takiej zasadzie działa popularny system start/stop. Nie ma sensu zużywać paliwa, skoro i tak jesteśmy zmuszeni do postoju.

Podobne artykuły