Jak jeść bób – w łupienie czy bez niej?

Kuchnia Data publikacji: 27 czerwca 2019

Jak jeść bób, w łupinie czy bez niej? Bób jest rośliną sezonową, którą możemy cieszyć się na początku lata. Jest to tradycyjny przysmak w wielu domach. Gotuje się go, a następnie zajada nim wyciskając z łupin. Pytanie jednak, czy naprawdę trzeba to robić? Może lepiej zjeść go w łupinach?

Dlaczego warto jeść bób?

Jedno jest pewne, bób warto jeść! Jeśli jesteś na diecie to na pewno zainteresuje Cię fakt, że bób wspomaga odchudzanie. Sam w sobie też nie zawiera zbyt wielu kalorii. Jedna szklanka bobu po ugotowaniu to niecałe 190 kcal. Za to znajdziemy w niej tak ważne witaminy jak C, A, kwas foliowy oraz witaminę B1 i B6. Do tego bogaty jest w minerały takie jak wapń, żelazo, magnez czy cynk. Ma dużą zawartość błonnika co pozytywnie wpływa na układ trawienny, daje uczucie sytości, ale też cenne jest dla osób, które się odchudzają.

Bób ma działanie alkalizujące czyli zapobiega zakwaszeniu organizmu. Chroni przed rakiem jelita grubego i pomaga budować masę mięśniową – co na pewno docenią osoby ćwiczące. Działa antyoksydacyjnie, wpływa dobrze na gospodarkę hormonalną, obniża poziom cholesterolu i przeciwdziała łysieniu. Te zalety w zupełności powinny wystarczyć by zachęcić Was do jedzenia bobu.

Jak jeść bób?

Zazwyczaj gdy jemy bób obieramy go z łupin, a te wyrzucamy. Okazuje się jednak, że ich jedzenie jest korzystne dla zdrowia. Zawierają one bardzo dużo witamin, a gdy bób jest młody i łupina z niego ładnie schodzi, to oznacza, że po ich zjedzeniu nic nam się nie stanie. Oczywiście w przypadku starego bobu jedzenie skórek nie będzie zbyt przyjemne więc możemy je wyrzucić.

Jak ugotować bób?

Bób wrzucamy do osolonego wrzątku. Na 1 kg bobu wystarczy 1,5 l wody i łyżeczka soli. Zanim to jednak zrobimy warto przepłukać go w durszlaku i przejrzeć czy nie ma jakiś psujących się ziaren. Gdy już wrzucimy go do wrzątku to jak długo będzie się gotował zależy od tego czy jest młody czy stary. Też kwestia tego czy lubicie twardszy czy miękki. Przy młodym bobie wystarczy nawet 10-15 minut gotowania, przy starszym ten czas trzeba wydłużyć dwukrotnie i może to potrwać nawet pół godziny. Warto więc co jakiś czas wyciągnąć ziarno i sprawdzić.

Podobne artykuły