Jak długo koronawirus żyje na ubraniach?

Zdrowie Data publikacji: 18 maja 2020

Zastanawiacie się jak długo koronawirus może przetrwać na ubraniu i czy powinniśmy je wyprać gdy tylko wrócimy do domu? Czy ponownie możemy założyć te same buty? Powstaje w tej materii wiele pytań, na które odpowiedział serwis cnet.com.

Restauracje znów stają się dostępne. Fryzjerzy będą mogli przyjmować klientów. Sklepy zaczynają się otwierać. To wszystko sprawia, że więcej czasu spędzimy w miejscach publicznych. Powstają więc kolejne pytania o nasze bezpieczeństwo. Jednym z nich jest to, jak długo koronawirus może przetrwać na naszych ubraniach.

Ryzyko zakażenia wirusem przez ubrania jest uważane za niskie. Jak dotąd jedynie jedno badanie wykazało, że wirus może przetrwać na butach. Według informacji CDC nie musimy przebierać się za każdym razem gdy wrócimy z miejsca publicznego, zwłaszcza gdy stosujemy zasadę utrzymania dystansu.

Oczywiście nadal trzeba myć czysto ręce i dezynfekować je gdy jest to konieczne. CDC zaleca jednak by nie potrząsać brudnymi ubraniami bo może to spowodować uwolnienie koronawirusa do powietrza.

Co z butami? Co prawda badanie pokazało, że wirus może przetrwać na podeszwach butów, ale jest bardzo mało prawdopodobne aby się nim w ten sposób zarazić. Warto jednak po zdjęciu butów umyć ręce i zdezynfekować je po ich założeniu.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły