Jak długo jabłko leży w magazynie zanim trafi do Twojego koszyka?

Zdrowie Data publikacji: 19 lipca 2016

Kupujesz pyszne świeże jabłko w sklepie. Jak myślisz, kiedy zostało ono zerwane? Kila dni temu, może tydzień? Jesteś w błędzie. Zostało zerwane ok. rok temu zanim ty je kupiłaś. Tak to prawda! Dane te dotyczą USA, co prawda w wielu krajach europy w tym w Wielkiej Brytanii jabłka są zrywne nieco później bo ok 3-6 miesięcy przed tym jak trafią na sklepowe półki.

2016-07-19_185917

Nie zmienia to jednak faktu, że trzy miesiące to dość długi czas na przechowywanie owoców. Jak wyglądałoby jabłko, które przez trzy miesiące leżałoby u Ciebie w domu?

fot. Thoughty2 YouTube

fot. Thoughty2 YouTube

Jabłka są zbierane w sezonie między sierpniem, a listopadem. Następnie lądują do fabryki gdzie są poddawane obróbce, w której dużą rolę odgrywa chemia. 

fot. Thoughty2 YouTube

fot. Thoughty2 YouTube

Wszystko dlatego abyśmy mogli zjeść swoją ulubioną szarlotkę o każdej porze roku. Dlatego też od razu po obróbce, w której bierze udział chemia i temperatura trafiają do lodówek. Nawet ich blask i kolor zapewniony jest przez związki chemiczne.

fot. Thoughty2 YouTube

fot. Thoughty2 YouTube

Udział w ich selekcji bierze specjalny komputer, który potrafi sprawdzić parametry jabłka nawet takie jak gęstość czy kształt, dzięki czemu stwierdzi, które jabłka będą dobre, a które nie. Wszystko nie dlatego, że jabłko będzie smakować gorzej, ale dlatego, że badania pokazały, że ludzie robiący zakupy w supermarkecie lubią kupować jabłka, których kształt jest niemal idealny. Następnie jabłka klasy pierwszej sprzedawane są pojedynczo, a jabłka klasy drugiej pakowane są do worków zbiorczych np. 1kg abyśmy dobrze nie mogli ich obejrzeć z każdej strony. W zasadzie okazuje się, że płacisz więcej za jabłko nie dlatego, że jest lepsze gatunkowo, ale dlatego, że ma ładniejszy kształt.

fot. Thoughty2 YouTube

fot. Thoughty2 YouTube

Jabłka są przechowywane w pomieszczeniu, w którym drastycznie zaniżony jest poziom tlenu. Dzięki temu proces starzenia jabłek jest zahamowany, a my możemy kupić je o każdej porze roku. Czekają na dostawę do sklepu wręcz zahibernowane.

Jak jest ze zdrowiem?

Uważamy, że jabłka są zdrowe, zawierają między innymi dużo antyoksydantów. Badania jednak pokazują, że mrożenie ich przez dwa miesiące całkowicie pozbawia je wartości zdrowotnych. Czy zatem nadal będziemy na nie patrzeć tak samo i opłaca się poza sezonem kupować jabłka w sklepie? Sezon na jabłka dopiero się zaczyna więc skorzystajcie ile możecie z niego kupując świeże jabłka od lokalnych sadowników.

Więcej o tym możecie dowiedzieć się na filmie poniżej.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły