Jak dbać o żelazko

Kategoria: Porady
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2015-12-28

Większość osób nie zwraca uwagi na swoje żelazko, po prostu go używa. Ale jak każdy domowy sprzęt i ono wymaga konserwacji. W tym krótkim poradniku dowiecie się jak to robić.

Miniaturka-Facebook

Woda destylowana – tylko i jedynie!

Konserwacja żelazka zaczyna się właściwie od jego prawidłowego żelazka. Chyba już większość ma żelazka parowe, ale wlewanie do  niego zwykłej wody może je na dłuższą miarę uszkodzić. Dlatego powinniśmy do niego stosować wodę destylowaną. Jest tania i znajdziecie ją w większości marketów – najczęściej na dziale z płynami d samochodów.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Odkamienianie żelazka

Gdy jednak przez dłuższy czas korzystaliśmy ze zwykłej wody to teraz żelazko należałoby oczyścić z kamienia. Najłatwiej jest to zrobić za pomocą octu. Wlej go do pojemnika na wodę i ustaw najwyższą możliwą temperaturę na żelazku. Za pomocą pary wyprasuj jakiś stary ręcznik aż ocet się skończy. Potem jeszcze raz opróżnij pojemnik podczas prasowania ale tym razem z wodą destylowaną. Żelazko teraz powinno być czyste od kamienia. Niektóre żelazka mają swoje własne systemy odkamieniania, trzeba wtedy zobaczyć filtr czy kamień się w nim zebrał.

Jak usuwać przypalenia na żelazku

Jeśli zdarzy Ci się coś przypalić żelazkiem, a na nim zostanie ślad to nie musisz się tym stresować i kupować od razu nowego żelazka. Weź stary ręcznik i nasyp na niego sody oczyszczonej i polej ją dobrze octem. Potem postaw na nim zimne żelazko na około kwadrans. Po tym czasie możesz ustawić wysoką temperaturę i przejechać żelazkiem kilka razy po ręczniku, a gdy ostygnie dokładnie wytrzeć je wilgotną ściereczką.

Czyszczenie żelazka

Przed prasowaniem zawsze przetrzyj wilgotną ściereczką całe żelazko. Jeśli będą na nim jakieś brudy to przeniesiesz je na prasowane koszule, a na pewno nie chciałabyś zniszczyć swojej ulubionej bluzki .

Koniec pracy z żelazkiem

Gdy zakończysz prasowanie nie zostawiaj w żelazku wody. Przelej ją ponownie do butelki. Zawsze poczekaj aż wystygnie przed schowaniem go. Trzymaj je w pudełku, aby nie kurzyło się i nie zbierało brudu podczas gdy nie jest używane.

 

 

Podobne artykuły