Jak dbać o samochód podczas zimy

Motoryzacja Data publikacji: 06 grudnia 2015

Zima_twoje_auto_moze_5558365

Instalacja elektryczna
Akumulator, bo to on jest najważniejszy w aspekcie elektryki, w okresie zimowym jest bardzo obciążany. Przede wszystkim przez chłodne powietrze. Trzeba pamiętać, że nim niższa temperatura powietrza, tym mniejsza pojemność rozruchowa akumulatora. Możesz to odczuć w momencie, kiedy masz problemy z uruchomieniem silnika przy pierwszym przekręceniu kluczyków w stacyjce.

W niskich temperaturach gęstnieje olej, dlatego akumulator pobiera znacznie więcej energii elektrycznej przy uruchamianiu jakiejkolwiek funkcji samochodu. Co w połączeniu z koniecznością częstszego niż zazwyczaj korzystania z np. ogrzewania, skutkuje naprawdę dużym wysiłkiem akumulatora. Dlatego jeszcze zanim spadnie śnieg i temperatura, sprawdź w jakim stopniu masz naładowany akumulator i czy instalacja jest sprawna, że nie zawiedzie nawet w skrajnych warunkach.

Instalacja gazowa
Nigdy nie zapalaj auta na gazie, ani nie kończ tak jazdy. Zanim zgasisz silnik, przełącz instalację na benzynę, żeby przewody benzynowe i bak został obmyty przez paliwo, które ma niższą temperaturę zamarzania niż gaz. Dzięki temu unikniesz rdzawieniu baku od środka. Dobrze jest też sprawdzić jeszcze przed mrozami, filtr gazu i katalizator, które są mocno eksploatowane.

Benzynowy układ zasilania
Pamiętaj, żeby zawsze mieć odpowiednio wysoki poziom benzyny w baku, ponieważ to benzyna zapewnia smarowanie i chłodzenie pompy paliwa. Niski poziom benzyny może powodować dodatkowe, niepotrzebne nagromadzenie wody na ściankach zbiornika, która w efekcie może utrudniać rozruch silnika.

Podobne artykuły