Jak czyścić nagrobek

Porady Data publikacji: 12 października 2015

Miniaturka-Facebook

Przed czyszczeniem grobu warto sprawdzić z jakiego kamienia jest zrobiony. Nie wszystkie środki czyszczące możesz użyć do każdego rodzaju nagrobka.

Za każdym razem zacznij czyszczenie nagrobka od spłukania go czystą wodą. Pomoże to usunąć wszelkie małe kamyki i piasek, które podczas szorowania i polerowania mogą uszkodzić powierzchnię nagrobka i stworzyć mniejsze lub większe rysy, które po prostu będą wyglądać nieestetycznie.

Jeśli masz taką możliwość idealnie sprawdzi się do tego również myjka ciśnieniowa, która wypłucze wszystkie drobinki piachu nawet z najbardziej niedostępnych miejsc.

Do mycia grobu najlepiej zaopatrzyć się w:

- wiadro na wodę
- dwie szczotki z miękkim i twardym włosiem
- gąbkę (idealnie sprawdzi się dwustronna kuchenna)
- skrobaczkę gumową
- płynem do mycia naczyń
- woskiem samochodowym

To są środki, które są tani i szeroko dostępne (mała próbka wosku samochodowego w sklepie kosztuje parę złotych). Dzięki temu nie musisz kupować specjalnych środków, które zazwyczaj chcą z nas wyciągnąć parę złotych.

Tak jak mówiliśmy, najpierw zacznij od spłukania grobu wodą. Potem rozrób w wiadrze wodę z płynę i miękką szczotką dokładnie oczyść grób z resztek, których nie spłukała woda.

Teraz przejdź do czyszczenia twardszą szczotką, możesz też do tego użyć środka niejonizującego – jeśli nie masz go może to być woda z octem lub wcześniej wspomniany płyn do mycia naczyń.

Pamiętaj aby po myciu dokładnie spłukać wszelkie środki, którymi myliście grób. Twardsze zabrudzenia możecie spróbować jeszcze usunąć szorstką częścią gąbki, ale nam będzie potrzebna zaraz na miękka.

Gdy grób przeschnie, lub wyczyścicie go do sucha np. szmatką z mikrofibry można nałożyć wosk aby go zabezpieczyć. Woda, która zostałaby na grobie stworzyłaby bardzo nieładne ślady. Gdy go nawoskujemy woda z niego łagodnie spłynie nie zostawiając śladów.

Nakładamy trochę wosku na miejsce i szerokimi okręgami polerujemy wosk gąbką aż wypolerujmy cały grób. Po dotknięciu powierzchnia powinna być śliska i błyszcząca.

Tak wyczyszczony nagrobek na pewno dłużej pozostanie estetyczny i będzie w pełni przygotowany na listopadowe święto zmarłych.

Podobne artykuły