Jak bezpiecznie zaparkować auto na wzniesieniu

Motoryzacja Data publikacji: 15 listopada 2023

Parkowanie na wzniesieniu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, że nasz pojazd się stoczy. Oprócz tego, że zostanie uszkodzony, może też zrobić krzywdę innym uczestnikom ruchu drogowego lub pieszym. Dlatego, zanim wysiądziemy z samochodu, powinniśmy zrobić kilka bardzo ważnych rzeczy.

Pamiętaj o hamulcu ręcznym

Podczas parkowania na wzniesieniu, zawsze warto zaciągnąć hamulec ręczny, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed stoczeniem się pojazdu. Upewnij się, że jest dobrze zaciągnięty. To jednak niejedyna czynność, którą powinniśmy zrobić.

Włącz odpowiedni bieg

Zostawienie samochodu na biegu (w manualnych skrzyniach biegów) lub w pozycji „P” (w automatycznych skrzyniach biegów) też jest bardzo ważne. W manualnej skrzyni ustawiamy bieg przeciwny do kierunku stoczenia się pojazdu. Jeśli auto stoi przodem w dół wzniesienia, wtedy wrzucamy bieg wsteczny.

Skręć koła do krawężnika

Kolejną bardzo dobrą praktyką jest skręcenie kół w kierunku krawężnika. W ten sposób możemy zadbać nie tylko o swój samochód, ale również o zdrowie i bezpieczeństwo innych. Auto nie stoczy daleko, gdyż zaprze się o krawężnik.

Dbaj o stan techniczny pojazdu

Regularnie kontroluj stan techniczny swojego samochodu. Zwracaj uwagę na siłę hamulca ręcznego, który powinien utrzymać samochód w miejscu pozostawiony na wzniesieniu.

Podobne artykuły