23 sierpnia 2020

Jak bezpiecznie podróżować autostradą?

Wakacje to okres, w którym dużo więcej podróżujemy. To również czas, w których na drogach jest też więcej wypadków. Dlatego tak ważne jest to, by jeździć ostrożnie i pamiętać o tym, że nawet gdy my jedziemy bezpiecznie, to inni uczestnicy ruchu nie muszą wcale wykazywać takiego samego rozsądku.

Zasada trzech sekund

W zeszłym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała post, w którym zachęcała do przestrzegania zasady trzech sekund na drodze.

Określa ona minimalny odstęp, który powinniśmy zachować od auta jadącego przed nami. Daje to nam czas na reakcję w razie wystąpienia niespodziewanej sytuacji na drodze.

Zasadę, tę bardzo łatwo jest wprowadzić w życie. Wystarczy obrać punkt, przy którym znajduje się auto przed nami – najlepiej słupek drogowy. A następnie policzyć ile czasu zajmie nam dojechanie do tego samego miejsca. Powinny minąć przynajmniej trzy sekundy.

Sprawdzaj dokładnie drogę przy zmianie pasa

Na autostradach wiele osób podróżuje z prędkością przekraczającą dopuszczalną. Dlatego podczas zmiany pasa dokładnie powinniśmy upewnić się czy nie znajduje się na nim jakieś auto. Nawet jeśli wcześniej spoglądaliśmy w lusterko to po chwili może okazać się, że jedzie nim już jakieś auto.

Dostosuj prędkość do warunków, oświetlenie również

Gdy na autostradzie pojawi się silny deszcz, warto zwolnić, ale to nie wszystko. Problemem coraz częściej jest to, że auta wyposażone są w automatyczne oświetlenie, które w ciągu dnia włącza jedynie światła do jazdy dziennej. Nie obejmują one żadnego oświetlenia z tyłu samochodu. Wtedy auto jadące w dużym deszczu, zostawiające za sobą chmurę podniesionej wody, która je zasłania, staje się słabo widoczne.

Pamiętaj w takiej sytuacji, że komputer nie jest najważniejszy i nie jest wyrocznią. Dlatego w takiej sytuacji samodzielnie włącz światłą, aby stać się widocznym dla innych kierowców i mieć pewność, że nikt kto jedzie szybciej od nas, nie wjedzie w tył naszego samochodu.

Stanie w korku

Latem na autostradach pojawiają się korki. Musimy wtedy odczekać swoje, ale pamiętajcie, że również w takiej sytuacji musimy zachować bezpieczeństwo.

Po pierwsze, pamiętajcie o zachowaniu korytarza życia.

Dzięki temu służby ratunkowego będą mogły swobodnie przejechać do wypadku, który zdarzył się wcześniej na drodze. Szybki dojazd służb sprawi również, że korek szybciej rozładuje się.

Gdy dojeżdżasz do zatoru na drodze włącz światła awaryjne, aby auta jadące za Tobą zobaczyły, że znajduje się jakieś zagrożenie i miały szansę zwolnić i zatrzymać się bezpiecznie za Tobą.

Stojąc w korku pozostaw również miejsce przed sobą, tak by w razie potrzeby móc szybko zjechać na pobocze. Obserwuj również sytuację na drodze za tobą, gdy znajdujesz się na końcu zatoru drogowego. Pamiętaj, że zawsze może zdarzyć się sytuacja, w której kierowca zagapi się i nie zauważy aut stojących przed nim. W takiej sytuacji zostawiony dystans i obserwacja drogi pozwolą Ci w porę uciec na pobocze i uniknąć zagrożenia życia.