Jak bezpiecznie parkować na wzniesieniu? Kilka cennych porad

Motoryzacja Data publikacji: 28 lutego 2023

Parkowanie samochodu na wzniesieniu wymaga od nas zachowania pewnych zasad bezpieczeństwa. Dzięki temu możemy mieć pewność, że samochód nie stoczy się, a gdyby nawet tak się stało, to nie wyrządzi on większych szkód innym pojazdom oraz pieszym poruszającym się na chodniku. Dlatego, podczas takiego parkowania warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Pamiętaj o zaciągnięciu hamulca ręcznego

Użycie hamulca ręcznego jest wręcz niezbędne podczas parkowania na wzniesieniu. Stanowi on istotne zabezpieczenie, które może uchronić samochód przed stoczeniem się z górki. Im więcej technik mających na celu zabezpieczenie samochodu zastosujemy, tym mniejsze ryzyko, że dojdzie do takiego zdarzenia. Dlatego oprócz obowiązkowego zaciągnięcia hamulca ręcznego, warto zrobić jeszcze kilka rzeczy.

Wrzuć odpowiedni bieg

Nie mniej ważne jest włączenie odpowiedniego biegu. Jeśli nasz samochód posiada manualną skrzynię biegów, wtedy powinniśmy ustawić bieg odwrotny do kierunku, w którym auto może się stoczyć. Jeśli więc auto stoi przodem w dół, wtedy włączamy bieg wsteczny. Jeśli jest skierowane tyłem do dołu, wówczas pierwszy bieg.

Inaczej sprawa wygląda w automatycznej skrzyni biegów. Wówczas pozostawiamy auto w trybie parkingu, czyli „P”. Automatyczna skrzynia wyposażona jest w specjalne zapadki, które blokują się i nie pozwolą samochodowi odjechać.

Aby ich nie nadwyrężać, zaleca się też używanie właśnie hamulca ręcznego. Wtedy unikniemy uszkodzenia skrzyni biegów. Blokady poddawane są sporym obciążeniom, zwłaszcza gdy zaparkujemy na wzniesieniu i nie włączymy hamulca ręcznego. Wtedy auto zawsze kawałek się stoczy, aż zadziała blokada automatycznej skrzyni biegów. Takie zachowanie jest jednak dla niej szkodliwe.

Skręć koła w kierunku krawężnika

Widać ot bardzo dobrze na zdjęciu powyżej. Auto zaparkowane jest na wzniesieniu, a jego koła skierowane w kierunku krawężnika. Dzięki temu w sytuacji, gdyby auto się stoczyło, zablokuje się na krawężniku. Nie nabierze ono jeszcze takiego rozpędu, aby przez niego przejechać. Może to więc uchronić nasze auto przed zderzeniem z innym samochodem lub stworzeniem dużo większego niebezpieczeństwa.

Kliny pod koła

Dla osób przezornych, dostępne są również inne zabezpieczenia. Możemy zastosować kliny, które podkłada się pod opony. Zazwyczaj to metalowe lub plastikowe klocki, które zapobiegają przemieszczaniu się samochodu.

Jeśli ich nie mamy, możemy sięgnąć po kawałek drewna czy cegłę, którą znajdziemy w okolicy naszego pojazdu. Zawsze jest to dodatkową formą zabezpieczenia samochodu przed stoczeniem się ze wzniesienia.

Podobne artykuły