W Internecie krąży informacja, że za przeterminowaną gaśnicę możemy dostać mandat! To nasze sprostowanie.

Kategoria: Motoryzacja
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2017-09-14

W Internecie ostatnio zrobiła się popularna informacja, która mówi o tym, że za przeterminowaną gaśnicę możemy dostać mandat tak samo jakbyśmy jej nie mieli. Wiadomość ma zapewne na celu zmobilizowanie Was do sprawdzenia czy gaśnica będzie jeszcze skuteczna. Jednak sama informacja o tym jest nieprawdziwa.

Gaśnica samochodowa

Gaśnica samochodowa to jeden z obowiązkowych elementów wyposażenia naszych samochodów.  Dlatego policjant kontrolujący nasz samochód sprawdzi czy posiadamy w łatwo dostępnym miejscu gaśnicę. Pamiętajcie, to bardzo ważne słowo klucz. Gaśnica musi być w takim miejscu abyśmy w razie potrzeby mogli bez problemu po nią sięgnąć. Za jej brak oczywiście może nałożyć na nas mandat, jednak nie sprawdza on jej terminu ważności i nie może za przeterminowaną gaśnicę dać nam kary.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Sprawa ma się jednak trochę inaczej gdy pojedziemy na okresowe badanie diagnostyczne naszego samochodu. Diagnosta ma prawo sprawdzić czy gaśnica jest aktualna i w przypadku gdy nie będzie może nie dopuścić pojazd do ruchu. Ale nie musi wcale tego robić i może po prostu dopuścić auto, przybić tak zwaną pieczątkę i upomnieć nas abyśmy ją jak najszybciej wymienili.

Jak sprawdzić termin ważności gaśnicy samochodowej?

Na gaśnicy znajdziemy datę jej produkcji. Od niej możemy samodzielnie obliczyć czy gaśnica nadal jest aktualna. Mamy do dyspozycji dwie wartości, czas gwarancji i legalizację. Gwarancja to okres, w którym producent daje nam gwarancję tego, że gaśnica zadziała. Gwarancja najczęściej sięga do 5 lat od produkcji gaśnicy. Jednak nie powinniśmy się cieszyć bo gaśnica też ma okres legalizacji czyli tak zwanego przeglądu gaśnicy. Ten maksymalnie może wynosić 2 lata. Ale legalizację gaśnicy najlepiej jest robić co roku w odpowiednim zakładzie, który takimi rzeczami się zajmuje. Sprawdzenie gaśnicy jest tanie, kosztuje ok. 5zł więc nie musimy się martwić, że sama legalizacja będzie droższa od samej gaśnicy. Dlatego warto to robić, nie dla paragrafów (nikt tego na nas nie wymusza), ale dla samego naszego bezpieczeństwa.

Jak poprawnie korzystać z gaśnicy samochodowej?

Musisz pamiętać o tym, że gaśnica działa tak naprawdę bardzo krótko bo około 6 sekund. Dlatego musimy ten czas wykorzystać jak najlepiej. Musisz też zdawać sobie sprawę z tego, że skuteczność takich małych gaśnic samochodowych nie jest wielka, więc trzeba reagować bardzo szybko i gasić ogień w zarodku. Opanować dużego pożaru samochodu za jej pomocą po prostu się nie da. Dlatego też ważne jest to jaką gaśnicę kupimy. Rajdowcy korzystają najczęściej z gaśnic ABC, które mają minimum 2kg środka gaśniczego. Taka gaśnica pozwala już operować przez 12 sekund.

Gaśnica ze zbijakiem

Jeśli kupiliście najtańszą gaśnicę w sklepie lub markecie to najprawdopodobniej jest to gaśnica z nabojem. Gdy zostanie przebity gaz wypycha proszek gaśniczy, który musimy skierować na źródło ognia. W przypadku takiej gaśnicy wyciągamy zawleczkę, która wygląda jak kółko od kluczy. Naciskamy spust i puszczamy go. Po kilku sekundach proszek zacznie lecieć, w tym czasie możesz przygotować się do gaszenia.

Gaśnica ciśnieniowa

Jeśli dołożycie niewiele bo ok. kilkunastu złotych to pewnie kupiliście gaśnicę ciśnieniową. Łatwo ją poznać po tym, że obok zaworu znajduje się wskaźnik ciśnienia. Tutaj postępujemy podobnie, wyjmujemy zawleczkę i kierujemy dyszę na źródło ognia naciskają spust.

Podobne artykuły