Ile otrzymamy kary za brak OC i co się stanie, gdy w tym czasie będziemy mieć wypadek?

Motoryzacja Data publikacji: 16 czerwca 2022

Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe. Nie posiadając go narażamy się na karę, ale również dużo poważniejsze i kosztowniejsze konsekwencje. Mogą dotknąć nas w momencie, gdy będziemy w takiej sytuacji sprawcami wypadku.

Wysokość opłaty za brak ważnej polisy OC w 2022 roku

Wysokość kary zależna jest od czasu, w jakim samochód nie był ubezpieczony oraz od rodzaju pojazdu. W przypadku samochodów osobowych wynosi ona:

  • 6 020 zł powyżej 14 dni
  • 3 010 zł od 4 do 14 dni
  • 1 200 zł od 1 do 3 dni

Wystarczy więc, że nasze auto będzie nawet jeden dzień bez polisy, a wówczas UFG nałoży na nas dodatkową opłatę. Kary są bardzo wysokie i w większości przypadków po prostu nie opłaca się nie mieć ubezpieczenia, bo kara będzie dużo wyższa niż rata za polisę. Dodatkowo musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, jeśli przytrafi nam się na drodze jakiś incydent. Co wtedy może się stać?

Co się stanie, gdy będziemy mieć stłuczkę bez ważnej polisy OC?

Jeśli będziemy mieć stłuczkę z innym kierowcą i nie będziemy mieć ważnej polisy, wtedy pokryjemy koszty naprawy i leczenia samodzielnie. Co prawda to UFG wypłaci pieniądze poszkodowanemu, ale potem będzie starał się od nas je odzyskać. Jeśli mu ich nie wypłacimy, wtedy wkroczy na drogę windykacji. Warto pamiętać, że mogą to być kwoty rzędu kilku tysięcy złotych, a nawet dużo większe. Jak podaje money.pl są rekordziści, którzy do zwrotu mają kwoty przekraczające 1 milion złotych.

Kwota ta zależeć będzie od sytuacji, do jakiej doszło. Wartości samochodu, który został zniszczony oraz zakresu tych zniszczeń, a także konsekwencji zdrowotnych dla kierowcy i pasażerów pojazdu. Pamiętajmy, że jeśli jedziemy samochodem z pasażerami i spowodujemy wypadek, to naszym pasażerom również przysługuje z polisy OC odszkodowanie. Jeśli polisa będzie nieaktualna, wtedy pokryjemy je z własnej kieszeni.

Jak sprawdzić czy auto ma ważną polisę?

Nie jest to trudne. Wystarczy, że wejdziemy na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Znajduje się ona pod adresem ufg.pl. a stronie wystarczy, że podamy sam numer rejestracyjny oraz datę. Dowiemy się wtedy, czy w danym dniu auto posiadało ważne OC. Możemy to zrobić bezpośrednio na miejscu wypadku, aby upewnić się, czy sprawca ma polisę i czy nie będzie próbował kombinować jeśli jej nie ma.

Po wypełnieniu numeru rejestracyjnego (możemy też zamiast niego podać VIN, jedna z tych dwóch informacji jest wymagana) otrzymamy informację o tym, czy auto posiada polisę.

Dowiemy się nie tylko czy polisa jest aktywna, ale również gdzie jest ubezpieczony samochód oraz jaki numer posiada polisa.

  • https://www.ufg.pl/infoportal/faces/oracle/webcenter/portalapp/pagehierarchy/Page220.jspx?home=t&_afrLoop=5796940560378745&infid=329&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=cvtci41xb_29
  • https://www.money.pl/ubezpieczenia/brak-oc-komunikacyjnego-slono-kosztuje-oto-niechlubni-rekordzisci-6778369082690240a.html

Podobne artykuły