Ile kosztuje jeżdżenie z klimatyzacją?

Gadżety Data publikacji: 06 sierpnia 2015 / Aktualizacja: 2017-07-08

Miniatura-facebook

Magazyn Auto Świat postanowił sprawdzić ile kosztuje nas jazda z klimatyzacją. To spore udogodnienie, które latem jest czasem jak wybawienie i w miejskich korkach nie dałoby się bez niej przeżyć. Jednak od kiedy benzyna kosztuje więcej niż litr Coli, niektórzy taksówkarze w USA za uruchomienie pospolitej klimy żądają dodatkowej opłaty. Czy zatem jest ona aż tak droga w użytkowaniu?

Jeden z niemieckich magazynów obliczył, że klimatyzacja pożera 5,7 litra paliwa na każde 100 km w mieście – i to w przypadku małego samochodu. Czy to możliwe? Auto Świat postanowił to sprawdzić i przeprowadził obiektywne badanie skłądająće się z 12 prób.

Sprawa nie jest jednoznaczna, łatwiej mają duże silniki diesla, których duży moment sprawia, że przyśpieszanie nie jest dla nich żadnym problemem i nie zużywają wtedy dużo energii. Inaczej małe miejskie auta, dla których już samo przyśpieszenie jest męczące, a co dopiero działanie klimatyzacji. Testy wykazały jednak, że zużycie paliwa podczas używania Klimatyzacji może wzrosnąć nawet o 26 procent. W mieście zużycie paliwa może wzrosnąć wtedy o 2-3 litry. Dlatego na krótkich dystansach lepiej otworzyć sobie okno bo klimatyzacja będzie po prostu nie wydajna, a zużycie paliwa duże. Tym taniej będziemy jeździć na klimatyzacji im dłuższą trasę mamy do przejechania.

Podobne artykuły