IKEA Dom Jutra: zielona przyszłość zaczyna się w Szczecinie!

Wnętrza Data publikacji: 15 lipca 2020

IKEA zaprasza mieszkańców do nowego miejsca w samym sercu Szczecina, przy Placu Odrodzenia. 18 czerwca o godz. 12 swoje drzwi otwiera IKEA Dom Jutra – wyjątkowe miejsce inspirujące do zmian i prezentujące, jak może wyglądać dom funkcjonujący z pełnym poszanowaniem natury. W jego przestrzeni mieszkańcy Szczecina odkryją przyjazne planecie rozwiązania, poznają eko praktyki i będą mogli aktywnie działać na rzecz zielonej przyszłości swojego miasta.

Wszystko zaczyna się w domu. To wokół niego koncentruje się większość naszego życia – w domu jemy, odpoczywamy, bawimy się i uczymy. To tu kształtują się nasze przyzwyczajenia i nawyki. I można mieć wrażenie, że to, co robimy w domu kończy się na nim i zostaje za zamkniętymi drzwiami. Lecz to nieprawda. – mówi Karol Tomczyk, Market Manager w IKEA Retail Polska. – To, co robimy w domu ma potężne przełożenie na otaczający nas świat! Już w połowie roku wszyscy zaczynamy żyć na kredyt naszej planety. Dlaczego? Bo zużywamy wtedy zasoby naturalne przypadające na cały rok -każdego roku Dzień Długu Ekologicznego wypada coraz wcześniej. Możemy to zmienić, zaczynając od zmian we własnym domu.

I to właśnie dlatego IKEA postanowiła stworzyć otwarte dla wszystkich miejsce, w którym oprócz odpoczynku w pięknej, wyjątkowej przestrzeni, mieszkańcy Szczecina będą mogli dowiedzieć się, jak w prosty sposób sprawić, by ich dom i codzienne życie były bardziej przyjazne środowisku, a także zaangażować się w działania na rzecz zrównoważonej przyszłości miasta.

Zielona przestrzeń w sercu miasta

IKEA Dom Jutra został podzielony na kilka przestrzeni, z których każde pełni inne zadanie i funkcję. Już od progu mieszkańców wita Otwarta Kuchnia i Jadalnia, w których będą odbywały się cykle warsztatów z gotowania wegetariańskiego. W kolejnej przestrzeni, nazwanej Domową Farmą będzie można odkryć tajniki, zrównoważonych upraw, a potem zastosować je we własnym domu. Rośliny – warzywa i zioła, grzyby, oczyszczająca powietrze spirulina, wyjątkowo odżywcze mikroliście – to tylko część upraw i farm, których wzrost i rozwój będzie można obserwować każdego dnia. Wszystko jadalne i zdrowe, zasilane kompostowanymi odpadami i fusami po kawie z kuchni, by dawać przykład tego, jak każdy z nas może sprawić, aby w naszych domach nic się nie marnowało. Te niebywałe farmy roślin będą uprawiane nietradycyjnymi metodami: aeroponiczną i aquaponiczną, czyli bez użycia gleby, przy bardzo małym zużyciu wody i z wykorzystaniem symbiozy roślin z ozdobnymi rybkami. Każdą z farm i upraw w prosty sposób, przy pomocy dostępnych instrukcji, będzie można założyć we własnym domu.

Odpoczynek i edukacja

Po ciężkim dniu każdy gość IKEA Domu Jutra będzie mógł odpocząć i poprawić sobie nastrój w świetle domowego słońca, czyli instalacji świetlnej, imitującej światło słoneczne. Będzie można również sprawdzić na własnej skórze, za sprawą drugiej instalacji wykonanej z aż 100 żarówek, jak kolory światła wpływają na ciało i otoczenie. Będzie też praktycznie – w Strefie Tworzenia pod okiem stolarzy i projektantów będzie można dać drugie życie meblom, a w Planerowni, wspólnie z pracownikami IKEA zaprojektować funkcjonalną i przyjazną dla środowiska kuchnię, którą jednocześnie od razu będzie można zamówić. Usługa będzie dostępna bezpłatnie od lipca.

Nie obejdzie się też bez edukacji. W Domu Jutra mieszkańcy będą mogli wziąć udział w szeregu dyskusji i prelekcji oraz w pokazach filmów, które będą odbywały się w wydzielonej i specjalnie do tego przygotowanej przestrzeni, zwanej Forum. Ich tematyka będzie dotykała w sposób szczególny zagadnień ekologicznych. Do współtworzenia warsztatów IKEA zaprosiła lokalnych aktywistów oraz animatorów kultury. Ale to nie wszystko.

Mieszkańcy w starciu z odpadami

Wraz z otwarciem Domu Jutra, IKEA uruchomi ważną, otwartą dla wszystkich, inicjatywę społeczną, której celem będzie zespołowe wypracowanie rozwiązań pomagających ograniczyć ilość odpadów w Szczecinie. Uczestnicy oprócz satysfakcji z inicjowania zmian i pracy nad realnymi, wskazanymi przez szczecinian wyzwaniami, zyskają doświadczenie w pracy projektowej, potwierdzone certyfikatem. Na sam koniec, IKEA zaprezentuje rezultaty prac mieszkańcom oraz udostępni je publicznie w duchu open-source.

Czasowy projekt

IKEA Dom Jutra powstał w stuletniej kamienicy przy Placu Odrodzenia. Bardzo staranne i ostrożne prace remontowe pozwoliły na zachowanie oryginalnej stolarki i podłóg, co pozwoliło na przedłużenie ich życia i jest zgodne z zasadami „less waste”, którymi IKEA kieruje się w swojej działalności. Miejsce będzie dostępne dla mieszkańców od poniedziałku do soboty od godz. 10 do 20. Warto podkreślić, że Dom Jutra to czasowa inicjatywa trwająca od czerwca 2020 roku do momentu otwarcia sklepu IKEA w Szczecinie, które planowane jest w 2021 roku. Po tym czasie IKEA przekaże w pełni wyposażoną przestrzeń Miastu Szczecin, które zadeklarowało chęć kontynuacji projektu pod nazwą „Dom Skandynawski”. Będzie to miejsce spotkań, wymiany opinii, w którym pojawiać się będzie zarówno kultura, jak i biznes.

Cieszę się, że ta przestrzeń zyskuje nowe życie. Na pewno będzie to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez mieszkańców i nie tylko. Jeszcze bardziej cieszą natomiast inicjatywy, które będą tu podejmowane. Szczecin od dawna jest miastem ekologicznym, a Skandynawię często stawiamy za wzór. Jestem pewien, że Dom Jutra będzie pełen ciekawych pomysłów i rozwiązań. Dziękuję firmie IKEA za tę inicjatywę – mówi Piotr Krzystek, prezydent miasta Szczecin.

Więcej informacji na temat Domu Jutra i działającej w nim inicjatywy na rzecz ograniczenia ilości odpadów można znaleźć na stronie:

www.IKEA.pl/Szczecin

a także w mediach społecznościowych:

Facebook: https://www.facebook.com/IKEADomJutra/

oraz Instagram: https://www.instagram.com/ikeadomjutra/

Dom Jutra działa w Szczecinie przy pl. Odrodzenia, przy ul. Monte Cassino 6, od poniedziałku do soboty, w godzinach 10-20.

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy funkcjonalne i dobrze zaprojektowane artykuły wyposażenia domu, które łączą jakość i przystępną cenę. Działamy w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, realizując strategię People & Planet Positive.

Grupa Ingka* w Polsce posiada obecnie jedenaście sklepów IKEA i siedemnaście Punktów Odbioru Zamówień, które zarządzane są przez IKEA Retail. Jest również właścicielem pięciu centrów handlowych zarządzanych przez Ingka Centres Polska oraz zlokalizowanego w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatrującego 23 sklepy IKEA w Europie Środkowej i Wschodniej. Do Grupy Ingka należy również sześć farm wiatrowych w Polsce, które wytwarzają więcej energii odnawialnej, niż roczne zużycie energii związane z działalnością IKEA na polskim rynku.

W roku finansowym 2019 ponad 30 mln osób odwiedziło polskie sklepy IKEA, a strona IKEA.pl odnotowała ponad 118 mln wizyt.

*Grupa Ingka, dawniej znana jako Grupa IKEA, jest największym franczyzobiorcą IKEA. Na całym świecie zarządza 374 sklepami w 30 krajach. Nazwa Ingka powstała od nazwiska założyciela IKEA – Ingvara Kamprada.

Podobne artykuły