Grzybobranie – jak zaparkować w lesie by nie dostać mandatu?

Motoryzacja Data publikacji: 10 września 2020

Jak zaparkować w lesie, aby nie dostać mandatu? To pytanie, na które warto znać odpowiedź, zwłaszcza w sezonie na zbieranie grzybów. Często zatrzymujemy się przy lesie, a następnie wraz z koszykiem wybieramy się w poszukiwaniu borowików, koźlarzy czy podgrzybków.

To co wolno nam robić w lesie, a czego nie określa ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 roku. W myśl tej ustawy drogi leśne są drogami położonymi w lasach nie będącymi drogami publicznymi w rozumieniu przepisów o drogach publicznych.

W lesie ruch pojazdów silnikowych dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Jednak wysunąć z tego można prosty wniosek – jeżdżąc po lesie drogami, które nie są oznaczone ryzykujemy otrzymanie mandatu.

Warto więc zwrócić uwagę czy przy wjeździe na drogę znajduje się znak sygnalizujący, że jest to droga udostępniona do ruchu, droga publiczna lub strefa ruchu.

Problem w rozpoznaniu tej drogi leży w kilku przyczynach. Z jednej strony Lasy Państwowe nie muszą oznaczać dróg, którymi nie można się poruszać, muszą za to oznaczać te, które udostępniają drogi do ruchu. Jednak nie każdy las należy do Lasów Państwowych. Niektóre należą do osób prywatnych, a te znaków stawiać nie muszą. Są również fragmenty ziemi, które mogą być porośnięte drzewami, ale tak naprawdę nie być lasem i nie są one objęte jurysdykcją Lasów Państwowych, więc również nie będą oznaczone.

Z pewnością zauważyliście, że niektórych wjazdów do lasu bronią szlabany. Nie oznacza to, że będzie on w każdym miejscu, w które nie wolno wjechać pojazdem silnikowym. Znajdują się one tylko w niektórych miejscach, a należy pamiętać również o tym, że gdy szlaban jest podniesiony to nie oznacza, że możemy go przekroczyć kołami naszego samochodu.

Dlatego najłatwiej jest przyjąć prostą zasadę: gdy jest znak dopuszczający do ruchu, możemy wjechać, gdy go nie ma – zakładamy, że jest tam zakaz.

Gdy jednak zdecydujemy się na złamanie zakazu i spotka nas Straż Leśna, może nałożyć na nas mandat w wysokości do 500 zł.

Gdzie parkować w lesie?

Z tej samej ustawy dowiemy się również o tym, że postój pojazdów na drogach leśnych jest dozwolony jedynie w miejscach oznakowanych.

Każde nadleśnictwo przygotowuje sieć parkingów leśnych, które są oddane do użytku turystom. Parkingi w naszym regionie możemy znaleźć na stronie lasy.gov.pl wybierając odpowiednią dyrekcję regionalną i nadleśnictwo.

Auto możemy zostawić również przed lasem na drodze publicznej o ile nie ma na niej zakazu zatrzymywania się i postoju. Tutaj jednak należy zapoznać się z przepisami prawa o ruchu drogowym.

Zatrzymanie i postój pojazdu określa artykuł 46. ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku.

Warto więc pamiętać o tym, że postój naszego auta powinien odbywać się w miejscach, gdzie jest ono widoczne dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia i nie utrudnia ruchu.

Pamiętajmy również o tym, że w czasie postoju poza obszarem zabudowanym pojazd powinien znajdować się, jeżeli to możliwe, poza jezdnią.

Podobne artykuły