GIF wydał komunikat w sprawie preparatów na COVID-19

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 28 marca 2020 / Aktualizacja: 2022-03-28

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat w sprawie preparatów oferowanych w sprzedaży jako zapobiegające, łagodzące, diagnozujące lub leczące COVID-19.

Treść komunikatu

Główny Inspektor Farmaceutyczny przypomina Pacjentom, aby zachowali szczególną ostrożność kupując preparaty prezentowane przez sprzedawców jako, te które zapobiegają, łagodzą, diagnozują lub leczą COVID-19.

Mogą być one przedstawiane jako: suplementy diety, inne produkty spożywcze, produkty rzekomo będące lekami, wyroby medyczne lub szczepionki. Produkty, które reklamowane są, ze wskazaniem, że leczą, łagodzą, diagnozują lub zapobiegają chorobie COVID-19, ale ich bezpieczeństwo i skuteczność nie zostały udowodnione odpowiednimi badaniami, mogą szkodzić Pacjentom.

Stosowanie tych produktów może prowadzić do opóźnień w uzyskaniu właściwej diagnozy i w leczeniu COVID-19 jak i innych schorzeń. Mogą one również powodować przerwanie odpowiedniego leczenia przez Pacjentów, prowadząc do zagrożenia zdrowia i życia.

Pamiętajmy zatem o podstawowych zasadach:

  1. Nie kupujmy leków niewiadomego pochodzenia w internecie, na aukcjach czy od sprzedawców prywatnych.
  2. Nie próbujmy leczyć się produktami, których skuteczność i bezpieczeństwo nie są potwierdzone badaniami.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zapobiegania, diagnostyki i leczenia COVID-19 prosimy postępować zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego lub skorzystanie z infolinii 800 190 590.

Autorem komunikatu jest Główny Inspektor Farmaceutyczny Paweł Piotrowski. Oryginalny komunikat można znaleźć na stronie gov.pl.

Podobne artykuły