Facebook usunie fałszywe informacje o szczepionkach – w tym o powodowaniu autyzmu

Technologie Data publikacji: 09 lutego 2021

Facebook chce zwalczać dezinformację o szczepionkach i nie tylko dotyczących tych COVID-19, ale również ogólnie o szczepionkach. Czy to oznacza, że antyszczepionkowe grupy znikną, a na Facebooku nie zobaczymy już postów o tym, że szczepionki powodują autyzm?

Nieprawdziwe informacje o szczepionkach bedą usuwane

Facebook informuje, że po konsultacji z wiodącymi organizacjami zdrowotnymi, w tym WHO, rozszerzył on listę fałszywych informacji o szczepionkach, które będą usuwane.

Nie dotyczy to jedynie szczepionek na COVID-19, chociaż jest to dzisiaj najczęściej powtarzany w mediach społecznościowych temat. Ma to jednak dotyczyć szczepionek ogólnie.

Od grudnia Facebook usuwa fałszywe twierdzenia, które dotycząc szczepionek na COVID-19 i zostały obalone przez ekspertów. Lista tych faktów została wczoraj rozszerzona o kolejne.

Wśród z nich znalazły się takie twierdzenia, jak to, iż bezpieczniej jest się zarazić chorobą niż zaszczepić oraz, że szczepionki są toksyczne, niebezpieczne lub powodują autyzm.

Pełną listę nieprawdziwych faktów, które będą przez Facbooka usuwane znajdziemy na tej stronie.

Za szerzenie dezinformacji można być usuniętym z Facebooka

Jak informuje Facebook, chce on podejmować zdecydowane działania przeciwko dezinformacji o COVID-19 oraz szczepionkach. Egzekwowanie tych zasad odbędzie się natychmiast, ze szczególnym naciskiem na strony, grupy oraz konta, które naruszają te zasady.

Osoby, które weszły w kontakt z dezinformacją będą o tym informowane

Grupy, strony i konta na Facebooku oraz Instagramie, które wielokrotnie udostępniały obalone twierdzenia, mogą zostać całkowicie usunięte. Dodatkowo osoby, które weszły w kontakt na Facebooku z dezinformującymi treściami będą o tym poinformowane.

Źródło artykułu: https://about.fb.com/news/2020/04/covid-19-misinfo-update/#removing-more-false-claims

Podobne artykuły