Dziękujesz na drodze światłami awaryjnymi? Możesz zapłacić 300 zł mandatu!

Motoryzacja Data publikacji: 2018-02-04

Często gdy ktoś nas wpuści lub zrobi nam jakąś przysługę na drodze, dziękujemy mu kilkoma sygnałami z świateł ostrzegawczych, czyli podwójnego kierunkowskazu. Kultura na drodze jest bardzo ważna. Warto być dla innych miłym, a gdy my będziemy potrzebować kiedyś uprzejmości innego kierowcy to do nas wróci. Im częściej będziemy kogoś obdarzać taką życzliwością inni kierowcy też będą czuli się zobowiązani do podobnego postępowania.

Tylko jak wtedy dać znać, że jesteśmy wdzięczni za to co ktoś dla nas zrobił? Mruganie światłami awaryjnymi może dla nas skończyć się dosyć przykro, a nawet w postaci mandatu wynoszącego 300 zł.

Kiedy wolno używać świateł awaryjnych?

Światłą awaryjne służą jedynie do ostrzegania kierowców przed niebezpieczeństwem. Możemy ich użyć zatrzymując się na końcu zatrzymanej kolumny pojazdów aby zasygnalizować autom jadącym z tyłu, że muszą zwolnić by się bezpiecznie zatrzymać.

Używamy ich również by dać innym znać, że coś dzieje się z naszym pojazdem i nasz styl jazdy może się zmienić dlatego powinni uważać. Również gdy zatrzymujemy się w miejscu niedozwolonym z przyczyn awarii naszego pojazdu.

Nie możemy jednak zaparkować sobie na zakazie i włączyć światła awaryjne żeby się usprawiedliwić. Jeśli okaże się, że z autem nic się nie stało to złamiemy tak naprawdę dwa zakazy, zatrzymywania się i sygnalizacji świetlnej. Przez to narażamy się na podwójny mandat.

Nie możemy również podziękować klaksonem czy mrugając długimi. Za tego typu zachowania na drodze grozi nam również mandat w wysokości 100 zł.

Jedyne co możemy zrobić to jakiś gest np. pomachanie ręką do kierowcy. Jednak gdy znajduje się za nami zazwyczaj pewnie tego nie zobaczy. W czasie lata gdy mamy otwarte okno możemy w geście podziękowania wyciągnąć rękę. Jednak zazwyczaj nie mamy ku temu możliwości. Wtedy z pomocą przychodzą sprytne gadżety takie jak np. specjalne światełko do dziękowania innym uczestnikom ruchu :)

Niektóre ze świateł potrafią również wyświetlać inne emocje i np. przeprosić za coś jeśli zrobiliśmy coś niewłaściwie. Może również pokazać, że jesteśmy źli bo ktoś zachował się nieprawidłowo.

To światełko działa na pilot i podświetla emotikonkę uśmiechu, która ma za zadanie podziękować innym.

To natomiast potrafi wyświetlać więcej emocji. Również sterowane jest pilotem co jest dużą zaletą. Nie trzeba rozciągać po aucie dodatkowych kabli.

Ta tabliczka przyklejana również jest do tylnej szyby i potrafi wyświetlać różne napisy.

Podobne artykuły