Domowe zastosowania herbaty

Porady Data publikacji: 16 lutego 2015 / Aktualizacja: 2021-12-29

Herbatę możemy wykorzystać na wiele sposobów i to nie tylko do picia. Jeśli zaparzysz herbatę nie wyrzucaj torebki bo jeszcze się przyda!

Torebki po herbacie: pogromca brudu

Jeśli masz naczynia stołowe lub garnki, których nie można myć w zmywarce, czeka cię mozolne zmywanie ręczne. Gdy zabrudzenia są przypalone lub na dobre przywarły np. do talerzy, konieczne jest ich wcześniejsze namoczenie. Kłopotu z domyciem naczyń nie będzie, gdy do wody w zlewie dodasz kilka torebek zużytej herbaty. Jej działanie pozwoli na odspojenie zabrudzeń. Wilgotną torebką z herbatą możesz też przetrzeć ciemne drewniane meble – zyskają nowy blask.

Torebki po herbacie: pochłaniacz zapachów

Niechciane zapachy w szafce kuchennej lub garderobie usuną zawieszone torebki zużytej herbaty. Możesz je również ułożyć na talerzyku – mają wyjątkową moc pochłaniania zapachów. Jeśli lubisz pić odmianę Earl Grey lub inną zapachową, jej aromat może dyskretnie pozostać w miejscach o nieświeżej woni.

Dobrze wysuszone torebki po wypitym naparze warto też umieścić w butach – po jednej do każdego. Pochłoną one zapach potu i odświeżą obuwie. W lodówce wystarczy ustawić otwarte naczynie z trzema torebkami herbaty, aby działały jak pochłaniacz. Niechciane zapachy znikną bez śladu. Kilka torebek można też włożyć do kociej kuwety. Pozbędziesz się w ten sposób przykrej woni.

Torebki po herbacie: broń na insekty

Zapachu herbaty nie lubią owady i gryzonie, dlatego torebki z herbatą warto umieszczać w szafkach z żywnością, w spiżarni czy innym miejscu, gdzie istnieje zagrożenie przebywania niechcianych lokatorów. Myszy i insekty wyjątkowo nie lubią zapachu mięty, dlatego z myślą o nich wysusz po wypiciu torebki z ziołami lub herbatą o miętowym smaku.Torebki po herbacie: odżywka dla roślin

Wysypane z torebek fusy czarnej herbaty warto wyłożyć wokół roślin doniczkowych, np. paproci. Następnie należy podlać ziemię, aby stały się wilgotne. Wzmocnią roślinę i sprawią, że zyska ona głębszy odcień zieleni.

Tak samo dobrze herbata wpływa na róże, azalie i rododendrony. Tajemnica tkwi w garbniku zwanym taniną – wpływa ona na podniesienie kwasowości gleby. Ekspresówka umieszczona na dnie doniczek odżywi glebę oraz pozwoli utrzymać odpowiednią wilgoć podłoża. A jeśli samodzielnie przygotowujesz dla roślin kompost, fusy przyspieszą rozkład biomasy.

Herbata kosmetycznie i leczniczo

Okłady z torebek herbacianych doskonale nadają się do stosowania na zmęczone, obolałe i opuchnięte oczy. Znoszą zaczerwienienia, a nawet pomagają przy stanach zapalnych. Schłodzone w lodówce zmniejszają opuchliznę i cienie pod oczami.

Herbata łagodzi też zmiany skórne takie jak trądzik, dodatkowo zwężając pory. Ale sprawdzi się także w przypadku ukąszeń owadów, leczenia siniaków i oparzeń słonecznych, a nawet opryszczki.

Podobne artykuły