Domowe sposoby na podpuchnięte oczy

Uroda Data publikacji: 10 stycznia 2015 / Aktualizacja: 2021-12-29

Herbata

Skuteczna jest zarówno herbata zielona, jak i czarna. Kofeina zawarta w herbacie obkurcza naczynia krwionośne redukując opuchliznę oczu. W herbatach ziołowych (np. rumiankowej) znajdziesz dodatkowo składniki zmniejszające zaczerwienienie oczu i łagodzące ewentualny stan zapalny. Dwie torebki dowolnej herbaty zaparzaj w gorącej wodzie przez 3-5 minut. Następnie ostudź je, by były na tyle ciepłe, by nie poparzyć ci oczu. Połóż się, zamknij oczy i połóż na powiekach torebki z herbatą. Na wierzch połóż miękką szmatkę. W lecie trzymaj torebki po herbacie w lodówce i rób z nich okłady ilekroć będziesz potrzebować zimnego, odświeżającego oczy kompresu.

Łyżeczki

To łatwo dostępne „przyrządy” pomagające szybko pozbyć się opuchlizny powiek. 4-6 łyżeczek umieść w lodówce. Gdy się schłodzą, wyjmij dwie z nich, połóż się na łóżku i przyłóż po jednej łyżeczce do każdego oka (wypukłą stroną w dół). Gdy łyżeczki ogrzeją się, wymień je na kolejne z zestawu znajdującego się w lodówce.

Ogórek

Chłody, łagodzący obrzęki ogórek ma również właściwości ściągające, obkurczające naczynka krwionośne. Oprzyj głowę o poduszkę, zamknij oczy i połóż na powiekach po plasterku zimnego ogórka. Poczekaj 5-10 minut, a opuchlizna zniknie.

Zimna woda

Gdy opuchlizna oczu pojawia się rano, a ty masz 30 minut, by zebrać się do pracy, czy szkoły, nie ma czasu na takie luksusy jak parzenie herbaty czy chłodzenie plasterków ogórka. Nie załamuj się jednak. Wystarczy odrobina zimnej wody. Opłucz nią twarz, a obkurczysz naczynka krwionośne i zredukujesz opuchliznę. Może nie jest to najprzyjemniejsza pobudka, ale działa szybko i skutecznie.

Picie wody

Odpowiednie nawadnianie organizmu gra kluczową rolę w redukcji opuchlizny całego ciała, także i oczu. Pij przynajmniej 8 szklanek wody dziennie. Nie zastępuj jej gazowanymi napojami, kawą, czy słodkimi sokami. Gdy organizm jest odwodniony, zaczyna gromadzić wodę na „ciężkie czasy”, a to skutkuje opuchlizną. Jeśli dostarczysz mu odpowiedniej ilości wody, zapasy nie będą konieczne, a opuchlizna nie pojawi się.

Sól

Frytki z posypką, pizza, chipsy, czy inne słone potrawy mogą prowadzić do opuchlizny oczu. Jednak sól sama w sobie może być również świetnym środkiem przeciw opuchliźnie. Rozcieńcz ½ łyżeczki soli w 0,5 litra wody. Zanurz w roztworze waciki kosmetyczne i połóż je na powiekach przynajmniej na 10 minut. Opuchlizna ustąpi jak solą odjął.

Podobne artykuły