Domowe rogale świętomarcińskie na św. Marcina – przepis!

Kategoria: Przepisy
Data publikacji: 2021-10-26

Rogale świętomarcińskie są tradycyjnym wypiekiem, który w Wielkopolsce przygotowuje się z okazji Dnia Świętego Marcina, który przypada 11 listopada. Wykonane są one z ciasta półfrancuskiego. W środku znajdziemy nadzienie makowe, a na zewnątrz kruszone orzechy i cukrową polewę. Każdy, kto choć raz ich próbował wie, że są one przepyszne.

Tradcyja ich przygotowywania wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Jesienią składano bogom ofiary z ciasta zwijanego w wole rogi. Kościół łaciński zapożyczył ten pogański zywczaj i połaczył go z Św. Marcinem. Uznali oni wtedy, że kształtem przypominają one nie wole rogi, a podkowę, którą miał zgubić koń świętego Marcina.

Święty Marcin był żołnierzem. Legenda głosi, że gdy spotkał na swojej drodze ubogiego cżłowieka, podzielił się z nim swoim płaszczem. Został wtedy patronem ubogich i żołnierzy. Skąd w tej historii rogale? Inna legenda głosi, że gdy św. Marcin wjeżdżał do Poznania na koniu, ten zgubił podkowę. Znalazł ją piekarz, który na wzór jej kształtu zaczął piec rogale. Natomiast zainspirowany cnotami jakie reprezentował św. Marcin począł rogale rozdawać biednym. Dlatego tradycja rogali świętomarcińskich zapoczątkowana została w Poznaniu, a dopiero potem rozpowszechniła się na pozostałe regiony kraju.

Nie każdy rogal w cukiernii to świętomarciński

Z pewnością zauważyliście, że w dzień św. Marcina można kupić w wielu cukierniach rogale. Nie wszystkie jednak nazywane są „rogalami świętomarcińskimi”, a obsługa nie potwierdzi nam, że właśnie o nie chodzi. To dlatego, że piekarnika nie ma odpowiedniego certyfikatu Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego. Nie mogą więc posługiwać się tą nazwą.

Domowy przepis na rogale świętomarcińskie

Tradycyjne rogale świętomarcińskie możemy przygotować w domu. Wydają się skomplikowane, ale ich przygotowanie wcale nie jest tak trudne.

Podobne artykuły