Dobry oczyszczacz powietrza – jaki powinien być?

Gadżety Data publikacji: 17 sierpnia 2023

Nie każdy oczyszczacz powietrza jest tak samo skuteczny w ochronie przed smogiem lub alergenami. Brak pewnych filtrów lub niedopracowanie niektórych funkcji mogą sprawić, że urządzenie nie będzie w stanie utrzymać dobrej jakości powietrza. Podpowiadamy, jaki powinien być oczyszczacz powietrza, aby można go było uznać za dobry.

Filtr HEPA i filtr węglowy to podstawa

To, jakie zanieczyszczenia będzie usuwało urządzenie uzależnione jest od rodzaju obecnych w nim technologii oczyszczania. Istnieją dwa filtry, które powinien mieć każdy oczyszczacz powietrza. Testy wskazują, iż najważniejsze są:

  • filtr HEPA – znakomicie radzi sobie z zatrzymywaniem pyłów zawieszonych, alergenów (roztoczy, zarodników pleśni, pyłków roślinnych, sierści) oraz wielu bakterii i wirusów,
  • filtr węglowy – pochłania szkodliwe gazy, w tym formaldehyd i inne LZO, a dodatkowo neutralizuje brzydkie zapachy.

Przydatnym elementem systemu filtrującego jest również filtr wstępny, który wychwytuje duże zanieczyszczenia, takie jak kurz i sierść. Dzięki temu nie zapychają one już filtrów węglowego i HEPA.

Inne technologie często wykorzystywane w oczyszczaczach powietrza to:

  • jonizacja – wytwarza jony ujemne (jonizacja ostrzowa) albo ujemne i dodatnie (jonizacja plazmowa), które pomagają w usuwaniu wielu zanieczyszczeń,
  • lampy UV – teoretycznie niszczą DNA bakterii i wirusów, w praktyce nie działają, ze względu na zbyt krótki czas oddziaływania promieniowania UV na powietrze.

CADR – klucz do wyboru odpowiedniego oczyszczacza powietrza

Oczyszczacze powietrza różnią się między sobą także pod względem wydajności, czyli wartości CADR. Decyduje ona o tym, w jak dużym pomieszczeniu sprawdzi się konkretne urządzenie. Minimalne zapotrzebowanie na wydajność w pomieszczeniach o standardowej wysokości jest osiem razy większe od powierzchni. Dla przykładu w pokoju o wielkości 25 m2 potrzeba oczyszczacza, którego CADR to minimum 200 m3/h.

Jednak dla zachowania lepszego komfortu akustycznego warto wybierać oczyszczacze o jeszcze lepszej relacji wydajności do powierzchni. Urządzenie będzie wówczas rzadziej używać wyższych prędkości, które są dość hałaśliwe. Przykład – oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 4, którego CADR to 400 m³/h teoretycznie może obsłużyć pomieszczenie o metrażu 50 m², lecz najlepiej sprawdzi się w pokojach mniejszych niż 40 m².

Nieprzypadkowo używamy tutaj słów „pokój” i „pomieszczenie” w liczbie pojedynczej. Oczyszczacz powietrza dobieramy zawsze do jednego pokoju. Nawet urządzenie o wysokiej wydajności nie zdoła efektywnie oczyszczać powietrza w kilku pomieszczeniach na raz. Wynika to z braku dostatecznie intensywnej wymiany powietrza między pokojami, nawet w przypadku pozostawienia pomiędzy nimi otwartych drzwi.

Dobry tryb automatyczny dla lepszej ochrony zdrowia

Najważniejszą z dodatkowych funkcji obecnych w oczyszczaczach powietrza jest tryb automatyczny. Oczyszczacze pracują w kilku prędkościach, a im wyższa prędkość, tym wyższa wydajność, ale i hałas. Z tego powodu tempo filtracji powinno być dostosowane do aktualnego stopnia zanieczyszczenia powietrza. Tryb auto zapewnia dopasowanie prędkości pracy do stanu powietrza bez ingerencji użytkownika. Oznacza to szybką reakcję na napływ zanieczyszczeń, a więc lepszą ochronę zdrowia.

Warto jednak zaznaczyć, iż nie każdy tryb auto jest tak samo dobry. O jakości jego działania decydują bowiem:

  • rodzaj czujnika zanieczyszczeń – najlepszy wybór to urządzenie z laserowym miernikiem PM2,5, a dodatkową zaletę stanowi sensor LZO,
  • algorytm określający zależność między stężeniem zanieczyszczeń a używaną prędkością.

Oczyszczaczami z dobrymi czujnikami, lecz słabym algorytmem, są np. urządzenia marki Xiaomi, o których można poczytać na https://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/xiaomi/. Problemy wynikające z bazowania na chińskiej normie zanieczyszczeń można tutaj zniwelować dzięki automatyzacji, czyli zmianie ustawień trybu automatycznego w aplikacji mobilnej.

Opłacalność, czyli cena i koszty eksploatacji

Na koniec warto wspomnieć o kwestiach finansowych. Dobry oczyszczacz powietrza powinien wyróżniać się korzystną relacją pomiędzy ceną a możliwościami. Wbrew pozorom koszt zakupu nie zawsze odzwierciedla jakość sprzętu.

Nie mniej istotne są wydatki związane z eksploatacją, ponieważ trzeba je ponosić przez cały okres użytkowania oczyszczacza. Składają się na nie:

  • koszt wymiany filtrów – przy czym trzeba uwzględnić zarówno ich cenę, jak i żywotność,
  • wartość zużytej energii elektrycznej.

Ze względu na różnice zarówno w cenach, jak i żywotności filtrów, wydatki związane z ich wymianą najlepiej porównywać w ujęciu rocznym.

Podobne artykuły