Nie każdy oczyszczacz powietrza jest tak samo skuteczny w ochronie przed smogiem lub alergenami. Brak pewnych filtrów lub niedopracowanie niektórych funkcji mogą sprawić, że urządzenie nie będzie w stanie utrzymać dobrej jakości powietrza. Podpowiadamy, jaki powinien być oczyszczacz powietrza, aby można go było uznać za dobry.
To, jakie zanieczyszczenia będzie usuwało urządzenie uzależnione jest od rodzaju obecnych w nim technologii oczyszczania. Istnieją dwa filtry, które powinien mieć każdy oczyszczacz powietrza. Testy wskazują, iż najważniejsze są:
Przydatnym elementem systemu filtrującego jest również filtr wstępny, który wychwytuje duże zanieczyszczenia, takie jak kurz i sierść. Dzięki temu nie zapychają one już filtrów węglowego i HEPA.
Inne technologie często wykorzystywane w oczyszczaczach powietrza to:
Oczyszczacze powietrza różnią się między sobą także pod względem wydajności, czyli wartości CADR. Decyduje ona o tym, w jak dużym pomieszczeniu sprawdzi się konkretne urządzenie. Minimalne zapotrzebowanie na wydajność w pomieszczeniach o standardowej wysokości jest osiem razy większe od powierzchni. Dla przykładu w pokoju o wielkości 25 m2 potrzeba oczyszczacza, którego CADR to minimum 200 m3/h.
Jednak dla zachowania lepszego komfortu akustycznego warto wybierać oczyszczacze o jeszcze lepszej relacji wydajności do powierzchni. Urządzenie będzie wówczas rzadziej używać wyższych prędkości, które są dość hałaśliwe. Przykład – oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 4, którego CADR to 400 m³/h teoretycznie może obsłużyć pomieszczenie o metrażu 50 m², lecz najlepiej sprawdzi się w pokojach mniejszych niż 40 m².
Nieprzypadkowo używamy tutaj słów „pokój” i „pomieszczenie” w liczbie pojedynczej. Oczyszczacz powietrza dobieramy zawsze do jednego pokoju. Nawet urządzenie o wysokiej wydajności nie zdoła efektywnie oczyszczać powietrza w kilku pomieszczeniach na raz. Wynika to z braku dostatecznie intensywnej wymiany powietrza między pokojami, nawet w przypadku pozostawienia pomiędzy nimi otwartych drzwi.
Najważniejszą z dodatkowych funkcji obecnych w oczyszczaczach powietrza jest tryb automatyczny. Oczyszczacze pracują w kilku prędkościach, a im wyższa prędkość, tym wyższa wydajność, ale i hałas. Z tego powodu tempo filtracji powinno być dostosowane do aktualnego stopnia zanieczyszczenia powietrza. Tryb auto zapewnia dopasowanie prędkości pracy do stanu powietrza bez ingerencji użytkownika. Oznacza to szybką reakcję na napływ zanieczyszczeń, a więc lepszą ochronę zdrowia.
Warto jednak zaznaczyć, iż nie każdy tryb auto jest tak samo dobry. O jakości jego działania decydują bowiem:
Oczyszczaczami z dobrymi czujnikami, lecz słabym algorytmem, są np. urządzenia marki Xiaomi, o których można poczytać na https://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/xiaomi/. Problemy wynikające z bazowania na chińskiej normie zanieczyszczeń można tutaj zniwelować dzięki automatyzacji, czyli zmianie ustawień trybu automatycznego w aplikacji mobilnej.
Na koniec warto wspomnieć o kwestiach finansowych. Dobry oczyszczacz powietrza powinien wyróżniać się korzystną relacją pomiędzy ceną a możliwościami. Wbrew pozorom koszt zakupu nie zawsze odzwierciedla jakość sprzętu.
Nie mniej istotne są wydatki związane z eksploatacją, ponieważ trzeba je ponosić przez cały okres użytkowania oczyszczacza. Składają się na nie:
Ze względu na różnice zarówno w cenach, jak i żywotności filtrów, wydatki związane z ich wymianą najlepiej porównywać w ujęciu rocznym.