Podatek od psa w tym roku jest droższy niż rok temu. Termin jego płatności mija 30 kwietnia. Nie każdy właściciel psa musi jednak ten podatek płacić. To czy obowiązuje on w miejscu naszego zamieszkania, zależy od decyzji rady miasta.
Podatek ten ustalany jest przez radę, ale odgórnie ustalany jest limit, którego nie można przekroczyć. W 2020 roku było to 125,4 zł o czym pisaliśmy w tym artykule. W tym roku stawka poszła do góry i podatek od psa może maksymalnie wynieść 130,3 zł.
Termin płatności podatku od psa, tak jak poprzednio przypada na dzień 30 kwietnia. Nie wszyscy jednak podatek ten muszą płacić.
Oprócz miejsc, gdzie władze lokalne zdecydowały się go znieść, nie muszą go płacić też osoby po 65 roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe.
Zwoleni sią również rolnicy, którzy posiadają więcej niż dwa psy. Osoby niepełnosprawne z psem asystentem oraz osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności. Zwolniony z podatku od psa jest również personel dyplomatyczny, jeśli nie jest obywatelem Polski.
Jak dowiedzieć się, czy w miejscu naszego zamieszkania podatek od psa obowiązuje? Najłatwiej zapytać w naszym urzędzie gminy lub miasta. Pamiętajmy również o tym, aby w takim przypadku dowiedzieć się, ile wynosi opłata. Nie wszędzie musi to być maksymalna stawka.
Zapłacić go możemy najczęściej w kasie gminy albo przelewem na konto. Niektóre gminy mogą również wyznaczyć inkasenta, który będzie zajmował się przyjmowaniem opłat za podatek od psa.