Dlaczego warto jeść nasiona arbuza

Zdrowie Data publikacji: 20 czerwca 2016 / Aktualizacja: 2018-06-18

Teraz gdy mamy sezon na arbuzy możemy jeść je do woli i są do tego tanie :) Na pewno pamiętacie jak babcia mówiła „nie jedz pestek bo ci w brzuchu wyrosną” i chociaż babcie często mają rację, to tym razem tak nie było. Pestki z arbuza są bowiem bardzo zdrowe i warto je jeść!

Dlaczego warto jeść pestki arbuza

Włókna w nasionach arbuza pomagają w trawieniu i są bardzo skuteczne w utrzymaniu zdrowej flory jelitowej. Oprócz tego posiadają aminokwas cytrulinę, która działa jak przeciwutleniacz. Rozszerza ona nasze naczynia krwionośne i tym samym stymuluje przepływ krwi zmniejszają ciśnienie i zapobiegając zawałom serca. Oprócz tego ma wiele witamin i wartościowych pierwiastków, w tym magnez i żelazo, a także witaminy A, B, C. Wszystkie te składniki sprzyjają naszemu organizmowi i pomagają w pracy mózgowi.

Jak je jednak spożywać? Oczywiście możemy je po prostu pogryźć i zjeść razem z miąższem arbuza. możemy też przygotować z niej herbatę co jest naprawdę pysznym przepisem :)

Herbata z pestek arbuza

Aby przygotować herbatę będziemy musieli zmielić cztery łyżeczki nasion arbuza i około dwóch litrów wody. Pestki zalewamy wodą i gotujemy przez 15 minut na niedużym gazie.

f150e68d4605f7d962209601659863eb-800x484

Możemy do niej dodać do niej miąższ z arbuza i podawać schłodzoną z kostkami lodu – idealnie pasuje na wakacje, a do tego dostarcza organizmowi wiele cennych składników.

Suszone nasiona

Możemy też wysuszyć nasiona w piekarniku i rozgnieść je w moździerzu. Dzięki temu zyskamy proszek, który możemy dodawać do herbaty, czy np. mleka pitego na noc. Dzięki temu dostarczymy organizmowi ważnych składników, a nie będzie wymagało to od nas dużo pracy :)

607da983cf662910a5954cdb69e28e47

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły