Dlaczego mężczyźni łysieją i jak z tym walczyć?

Uroda Data publikacji: 09 stycznia 2018

Dlaczego mężczyźni łysieją? Jak radzić sobie z ubytkami włosów i mobilizować je do wzrostu oraz zachowania swojej siły? Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym tematem.

Dlaczego mężczyźni łysieją

Jeden z genów, które odgrywają dużą rolę w łysieniu znajduje się w chromosomie X. Mężczyźni dziedziczą go od swoich matek. Jest oczywiście więcej genów, które również pełnią istotną rolę w łysieniu i te już dziedziczymy po ojcu. Jednak nie można lekceważyć czynników środowiskowych i zrzucać łysienia na barki naszej genetyki.

Co o łysieniu mówi nauka? Jest to postępujący proces zaniku wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Łysienie dotyczy włosów na głowie, ale nie każda część głowy łysieje w jednakowym stopniu stąd też możemy zauważyć różne kształty łysiny.

Najczęściej mamy do czynienia z łysieniem androgenowym. Jest ono w głównej mierze uwarunkowane genetycznie. Występuje u mężczyzn jak i kobiet. Jednak dzisiaj poświęcamy temat męskiej części czytelników. Łysienie androgenowe dotyka  aż 80% mężczyzn ze zdiagnozowanym łysieniem.

Przyczyn łysienia jest wiele zaczynając od genetyki, o której już mówiliśmy. Może to być również reakcja na leki, stres czy długotrwałe złe nawyki żywieniowe. Łysienie można maskować, ale dzisiaj bardziej skupimy się na tym co jeść i jak dbać o swoje włosy by je wzmacniać i odbudowywać.

Dieta na mocne włosy

Nasze włosy tak jak wszystkie elementy naszego organizmu potrzebuje odżywienia. Najistotniejsze dla nich witaminy to A, E, B i C. To one sprawiają, że nasze włosy są mocne, gęste i piękne. Dzisiaj mężczyźni przywiązują uwagę do swojej fryzury nie mniejszą niż kobiety. Dlatego nie widzę powodów by dbanie o swoje włosy „w kobiecy sposób” traktować jako potwarz. Aby zachować piękną i bujną fryzurę na długie lata musimy zacząć o swoje włosy dbać. Dlatego w pierwszym etapie wzmacniania włosów zadbaj o to by nie zabrakło w Twojej diecie witamin, które wspomagają ich zdrowie.

Źródła witaminy A

 1. mleko
 2. sery żółte
 3. jaja
 4. wątroba wieprzowa
 5. łosoś

Źródła witaminy E

 1. olej słonecznikowy
 2. olej kukurydziany
 3. olej z pestek winogron
 4. orzechy laskowe
 5. migdały

Źródła Witaminy B

 1. jaja
 2. fasola
 3. drób
 4. łosoś
 5. wątróbka

Źródła witaminy C

 1. papryka (żółta, czerwona, zielona)
 2. pomarańcze
 3. papaja
 4. jarmuż
 5. brukselki

Oprócz witamin nasze włosy potrzebują również minerałów takich jak cynk czy żelazo. Dobrymi źródłami cynku są jaja, ryby czy nawet cebula i czosnek. Jeśli chodzi o żelazo pozyskamy je z podrobów, mleka czy warzyw.

Nasze włosy powinny być również dobrze nawodnione, a możemy to uzyskać pijąc odpowiednią ilość wody. Pamiętaj, że mycie włosów odwadnia je  dlatego częste ich mycie tak naprawdę nie sprzyja im, a im częściej je myjemy powinniśmy tym bardziej o nie dbać. Na ten temat możecie przeczytać ciekawy artykuł tutaj.

Maseczka na włosy wypadające

Oprócz odpowiedniej diety o nasze włosy możemy dbać doraźnie stosując maseczki, które je odżywią, pobudzą skórę głowy i wzmocnią nasze włosy. Maseczki takie są bardzo proste do wykonania. Dzisiaj przedstawimy Wam jeden z przepisów, który możecie zacząć stosować.

Składniki

 • żółtko jajka
 • olej słonecznikowy lub rycynowy
 • 1/4 łyżeczki soku z cytryny (nie za dużo cytryny bo może rozjaśniać włosy)

Składniki mieszamy ze sobą i nakładamy na włosy na ok. 20-30 minut. Następnie po tym czasie spłukujemy głowę i myjemy jak zwykle naszym szamponem. Maseczkę możecie powtarzać 2-3 razy tygodniowo.

Źródło artykułu: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ysienie

Podobne artykuły