Dlaczego mężczyźni łysieją? Jak radzić sobie z ubytkami włosów i mobilizować je do wzrostu oraz zachowania swojej siły? Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym tematem.
Jeden z genów, które odgrywają dużą rolę w łysieniu znajduje się w chromosomie X. Mężczyźni dziedziczą go od swoich matek. Jest oczywiście więcej genów, które również pełnią istotną rolę w łysieniu i te już dziedziczymy po ojcu. Jednak nie można lekceważyć czynników środowiskowych i zrzucać łysienia na barki naszej genetyki.
Co o łysieniu mówi nauka? Jest to postępujący proces zaniku wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Łysienie dotyczy włosów na głowie, ale nie każda część głowy łysieje w jednakowym stopniu stąd też możemy zauważyć różne kształty łysiny.
Najczęściej mamy do czynienia z łysieniem androgenowym. Jest ono w głównej mierze uwarunkowane genetycznie. Występuje u mężczyzn jak i kobiet. Jednak dzisiaj poświęcamy temat męskiej części czytelników. Łysienie androgenowe dotyka aż 80% mężczyzn ze zdiagnozowanym łysieniem.
Przyczyn łysienia jest wiele zaczynając od genetyki, o której już mówiliśmy. Może to być również reakcja na leki, stres czy długotrwałe złe nawyki żywieniowe. Łysienie można maskować, ale dzisiaj bardziej skupimy się na tym co jeść i jak dbać o swoje włosy by je wzmacniać i odbudowywać.
Nasze włosy tak jak wszystkie elementy naszego organizmu potrzebuje odżywienia. Najistotniejsze dla nich witaminy to A, E, B i C. To one sprawiają, że nasze włosy są mocne, gęste i piękne. Dzisiaj mężczyźni przywiązują uwagę do swojej fryzury nie mniejszą niż kobiety. Dlatego nie widzę powodów by dbanie o swoje włosy „w kobiecy sposób” traktować jako potwarz. Aby zachować piękną i bujną fryzurę na długie lata musimy zacząć o swoje włosy dbać. Dlatego w pierwszym etapie wzmacniania włosów zadbaj o to by nie zabrakło w Twojej diecie witamin, które wspomagają ich zdrowie.
Oprócz witamin nasze włosy potrzebują również minerałów takich jak cynk czy żelazo. Dobrymi źródłami cynku są jaja, ryby czy nawet cebula i czosnek. Jeśli chodzi o żelazo pozyskamy je z podrobów, mleka czy warzyw.
Nasze włosy powinny być również dobrze nawodnione, a możemy to uzyskać pijąc odpowiednią ilość wody. Pamiętaj, że mycie włosów odwadnia je dlatego częste ich mycie tak naprawdę nie sprzyja im, a im częściej je myjemy powinniśmy tym bardziej o nie dbać. Na ten temat możecie przeczytać ciekawy artykuł tutaj.
Oprócz odpowiedniej diety o nasze włosy możemy dbać doraźnie stosując maseczki, które je odżywią, pobudzą skórę głowy i wzmocnią nasze włosy. Maseczki takie są bardzo proste do wykonania. Dzisiaj przedstawimy Wam jeden z przepisów, który możecie zacząć stosować.
Składniki mieszamy ze sobą i nakładamy na włosy na ok. 20-30 minut. Następnie po tym czasie spłukujemy głowę i myjemy jak zwykle naszym szamponem. Maseczkę możecie powtarzać 2-3 razy tygodniowo.