Dlaczego dziecko uderza główką w łóżko?

Parenting Data publikacji: 22 stycznia 2015 / Aktualizacja: 2024-05-06

Czy Twoje dziecko uderza główką w łóżeczko? Nie robi tego by zrobić sobie krzywdę, powód jest całkowicie inny i każdy młody rodzic powinien go znać. Dzisiaj podpowiemy Ci co jest tym powodem oraz jak z takim zachowaniem sobie radzić.

Moje dziecko uderza główką w łóżeczko, dlaczego?

Dziecko uderza głową w łóżeczko gdy nie może zasnąć lub chce się uspokoić. Przypomina to kołysanie. Powodem może być również stres, zmęczenie, uczucie gorąca lub zimna czy zbyt ciasne śpioszki. Ogólnie – wszelkiego rodzaju dyskomfort. Gdy dziecko nie potrafi nam powiedzieć co mu przeszkadza, robi to co powoduje u nas reakcję. Gdy uderza głową w łóżeczko, reagujemy. Tego właśnie się nauczyło i upomina się o naszą reakcję gdy coś mu przeszkadza.

Co wtedy robić?

Obserwować. Musimy dojść do tego w czym tkwi problem. Może w sypialni jest zbyt gorąco, albo śpioszki, które ubraliśmy są już ciut za małe. Może coś go boli, albo po prostu potrzebuje bliskości i kołysania w ramionach. Być może dziecko wcale nie jest zmęczone, miało leniwy dzień i nie zdążyło się wybawić. Nie czuje się zmęczone i chce spędzić z nami trochę czasu na zabawie, chociaż zwyczajnie nam już chce się spać. Dziecko niestety nie dostosuje się do nas, będzie miało swoje potrzeby.

Musisz nauczyć się swojego dziecka. Zrozumieć co lubi, czego nie. Jaki ma tryb dnia, jakie rytuały wieczorem pozwalają mu szybciej zasnąć. Ucz dziecko sygnalizować takie potrzeby, pytaj i obserwuj. Szukaj sygnałów, a problem na pewno minie.

Podobne artykuły