Masz diesla? Musisz wiedzieć co to jest rozbieganie silnika i co zrobić gdy się to przytrafi. Mało kto o tym wie!

Motoryzacja Data publikacji: 02 stycznia 2018

Rozbiegany silnik to problem, który dotyczy typowo diesli. Problem ten nie występuje w silnikach benzynowych. Problem dotyka tylko silniki wysokoprężne – diesle. Bardzo dużo osób nie wie co w takiej sytuacji zrobić i jak sobie z tym radzić. Brak reakcji spowoduje zniszczenie silnika.

Rozbieganie silnika

Problem dotyczy silników diesla, o tym już wiemy. Drugą kwestią jest to, że też dotyczy silników z turbiną. Teoretycznie może to też spotkać zwykły silnik bez turbo, ale bardzo rzadko się to zdarza. Najczęściej dotyczy to silników z turbiną, która dodatkowo jest przez nas zaniedbana. Dlatego jeśli nie chcecie mieć nigdy problemu z rozbieganiem silnika to dbajcie o swoje turbo.

Podczas rozbiegania silnika wkręca on się na wysokie obroty, nawet często większe niż pokazuje skala na naszym obrotomierzu. Powoduje to szybkie zatarcie silnika, nawet w kilkanaście czy kilkadziesiąt sekund. Dlatego czasu na działanie nie mamy wiele, a większość takich sytuacji kończy się śmiercią dla naszej jednostki napędowej.

Gdy to się Wam zdarzy silnik zacznie nagle pracować jak szalony nawet gdy puścicie nogę z gazu. Wyłączenie stacyjki i wyjęcie kluczyka w tej sytuacji też nic nie da, auto będzie pracowało dalej, a z rury wydechowej będzie wydobywała się chmura dymu.

Dzieje się tak dlatego, że silniki wysokoprężne pracują na olej – czy to olej napędowy czy silnikowy silnikowi w zasadzie nie będzie to robiło różnicy. Dlatego przy zaniedbanej turbosprężarce olej silnikowy może trafiać do komory spalania. Zacznie więc być spalany, obroty będą się podnosiły, a turbo z racji swojego działania będzie podawać go jeszcze więcej. Dlatego silnik będzie wypalał swój własny olej silnikowy w bardzo dużej ilości, aż w końcu po krótkiej chwili się zatrze.

Rozbieganie silnika, co robić w takiej sytuacji?

Jest wiele różnych porad w Internecie np. zatkanie ręką dolotu powietrza. Nie ma tlenu, nie ma teoretycznie spalania, ale czy jesteście pewni, że Wasz silnik jest w 100% szczelny i faktycznie powietrze się do niego nie dostanie? Polecam w ogóle nie otwierać maski i nie grzebać. Rada z oderwaniem przewodu paliwowego też się nie sprawdzi bo przecież silnik pali swój olej, a nie olej napędowy.

Temperatury i prędkości jakie w nim panują są ogromne, dla własnego bezpieczeństwa lepiej tam nie zaglądać. Nigdy nie wiemy kiedy wystrzeli, co wypadnie z niego i gdzie trafi. Skuteczny sposób jest tylko jeden – strzał ze sprzęgła. Dlatego też nie sprawdzi się w przypadku skrzyni automatycznej bo tam po prostu sprzęgła nie mamy. W tej sytuacji chyba jedyne co na pozostaje to dzwonić po straż pożarną aby zaraz mogła ewentualnie gasić pożar, który może wywołać silnik. Niestety nie wiele możemy zrobić.

Jeśli jednak mamy uto ze skrzynią manualną to wsiadamy do niego. Wciskamy hamulec, wrzucić najwyższy możliwy bieg jakim dysponuje nasza skrzynia biegów i strzelić ze sprzęgła (zdjąć z niego szybko nogę). W ten sposób auto może się zadławić, a to spowoduje wyłączenie silnika. Podobna sytuacja jak zdarza się często początkującym kierowcom, gdy chcą ruszyć ze zbyt wysokiego biegu, auto szarpnie i zgaśnie.

Jak zapobiegać rozbieganiu silnika?

Przede wszystkim kontrolować samochód. Gdy zobaczycie, że auto mocniej kopci niż zawsze, albo dźwięk z turbo jest inny niż wcześniej to warto udać się do warsztatu i sprawdzić dokładnie turbosprężarkę. Może Was to ustrzec przed bardzo niemiłymi konsekwencjami i drogimi.

Zobaczcie jeszcze film poniżej, który został nagrany przez jakiegoś przechodnia. Dokładnie widać na nim jak zachowuje się rozbiegany silnik. Wyje na najwyższych obrotach i kopci. Kobiety wyszły z auta, ktoś otworzył maskę nie wiedząc co robić. Tego absolutnie nie róbcie, nie warto stracić zdrowia za nasz samochód.

Dopiero do uczestników zdarzenia podbiegł jakiś chłopak, który powiedział co zrobić. Widzimy, że mężczyzna wsiada do auta i „strzela ze sprzęgła”, auto wtedy gaśnie. Skoda, że nie kazał kobietom odsunąć się sprzed maski, nigdy nic nie wiadomo, ale w przypływie emocji trudno jest o wszystkim pomyśleć.

Podobne artykuły